Nebezpečné země

(pořad)
  • USA Dangerous Grounds
Reality-TV / Dokumentární
USA, 2012, 24x50 min

Kávový magnát a dobrodruh Todd Carmichael je Indiana Jones počítačové generace. Hledá neobvyklé odrůdy kávy na těch nejzajímavějších a často neprozkoumaných místech světa. Jeho podnikání závisí na vystopování tak výjimečné kávy, aby ji vyhledávali světově nejuznávanější znalci. Ať už na něj útočí netopýři, prodírá se zrádným terénem nebo visí stovky metrů ve vzduchu na provizorním laně, Carmichael často riskuje život na cestách po takových místech jako je Haiti, Bolívie, Madagaskar a Borneo, aby sledoval cestu z vesniček do hor, kde se skrývají ta nejlepší kávová zrna. To, že nakupuje přímo od pěstitelů, znamená, že také potkává nebezpečí a protivenství ve formě zde zavedených zprostředkovatelů. V každém šálku se skrývá fascinující příběh! (oficiální text distributora)

honajz

Jak který díl. Někdy to není ani tak o kávě, jako o životním stylu obyvatel, o návštěvě místních restaurací a pátrání po dalších produktech té země. Třeba díl o Kubě je jen splněným snem Carmichaela, protože obchod s kávou má v ruce stát, takže on se sice mohl podívat na nějakou tu plantáž, ale jinak jezdí starým gazíkem od baru k baru a dává doutníky. Ale třeba Jamajku představuje jako skutečně nebezpečnou zemi, a je zajímavé vidět Modré hory, kde se pěstuje nejdražší a nejpřeceňovanější káva na světě (skutečně nechutná až tak skvěle). Pro mne je dokument zajímavý tím, že se podívá na místa, kam se běžně kamery podobných cestopisů nepodívají, na obyčejné lidi a jejich život, jejich problémy a neustálé boje o přežití. ()