Béla Tarr: Být filmařem (festivalový název)

• Francie

Tarr Béla, I Used to Be a Filmmaker

Béla Tarr: Byť filmárom

(festivalový název)

Dokumentární

Francie, 2013, 85 min

Jean-Marc Lamoure

Béla Tarr

Filmy Bélu Tarra vo mne rezonujú doteraz aj dlhý čas po projekcii a to bolo ich pozeranie tak trochu utrpením, nielen pre svoju temnotu, ale aj pre svoj čas (Satántango). Avšak čím ďalej, tým viac som týmto pánom fascinovaný a tento dokument moje očarenie ešte viac prehĺbil. V podstate sa tu toho nič moc nedeje, ale to ani v jeho filmoch. Všetko je pod povrchom a kto hľadá nájde...resp. si ho TO nájde samo:)(2.3.2015)

Lehce depresivní dokument zaznamenávající konec kariéry jedné z největších osobností světové kinematografie. Zároveň výborný making of film, který nechává diváka nahlédnout za horizont toho, co ve filmu nespatřil. Co víc si přát.(22.9.2014)

Nevím už, kolik let jsem tenhle dokument sháněl, minimálně tři roky... a někdo ho konečně nahodil na youtube. Po té dlouhé době, co jsem si přál vidět Tarra při filmování jeho posledního snímku, to bylo asi jako citát: Cíl, jehož bylo dosaženo, již není cílem. Turínský kůň končí depresivně a beznadějně, stejně jako Tarrův pohled na svět - svět, kde se filmař rozhodl, že už nemá co víc říct a že je to tak pro něj lepší. Možná to vše není tak prvoplánované, ale já si myslím, že spousta lidí přikládá filmům víc sofistikace, než mají, víc podtextu, než můžou mít. Jak Tarr sám řekl, můžete natočit jen realitu, ale můžete ji i tvořit. A když na to vzpomínám, prvně jsem o Tarrovi slyšel právě když jeho poslední film objížděl festivaly. Samozřejmě bych ho rád viděl vytasit na nás ještě něco, ale to se už nejspíš nestane.(15.3.2017)