Reklama

Reklama

Spojenci dobývají Řím

  • USA Rome Falls to the Allies
Dokumentární / Krátkometrážní / Válečný
USA, 1944, 10 min

Obsahy(1)

Dobový dokument o bojích v Itálii a na západní frontě v letech 1943–1944. V americkém filmovém archivu je uložena řada krátkých i celovečerních dokumentů a reportáží z bojišť 2.světové války. Jde o filmy bezprostředně natočené a uvedené do kin ještě v průběhu války, jejichž jazyk je poznamenán dobovým patosem. Jedním z těchto filmů je i dokument o osvobození Říma. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Ide o 6. diel z cyklu Vojnové epizódy z archívu z roku 2003 o bojoch v Taliansku. Nevhodné preteky medzi britskými a americkými silami, kto bude prvý v Ríme, boli vyvrcholením sérii hrubých chýb zo strany Spojencov. Išlo predovšetkým o katastrofálny neúspech na rieke Rapido a u Anzia. Iróniou osudu bolo, že Rím bol oslobodený 4.6.1944 a na druhý deň bol v Normandii otvorený druhý front v západnej Európe a táto udalosť úplne zatienila úspech v Taliansku. ()

lubospoti 

všechny recenze uživatele

Zejména záběry z invaze v Normandii a záběry z bombardujících letadel byly skutečně dechberoucí. Tento dokument byl určitě velkou inspirací pro S. Spielberga při natáčení filmu Zachraňte vojína Ryana. ()

Reklama

Galerie (1)

Reklama

Reklama