John McLaughlin

(koncert)
  • Francie John MacLaughlin - Jazz sous les pommiers 2010

Britský charizmatický kytarista se svou skupinou 4th Dimension. Záznam francouzského koncertu z roku 2010. Anglický kytarista John McLaughlin (1942) hrával s Milesem Davisem, založil jazz-rockovou superskupinu Mahavishnu, akustickou skupinu Shakti, spolu s andaluským cikánem Paco de Lucíou a Američanem Al Di Meolou koncertovali a nahrávali jako kytarové supertrio. V osmdesátých letech po léčbě závislosti na heroinu se kytarový virtuos virtuosů zbavil protivného exhibicionismu, kdy bleskurychlé prsty na hmatníku předstihovaly myšlenky. Bravurní dispozice a elegantní stylistiku hry si McLaughlin podržel, ale egocentrismus nahradil se svou skupinou 4th Dimension integračním konceptem obdivuhodné síly. (Česká televize)

bohemia_regent

Síla objevnosti hudby Mahavishnu Orchestra z první poloviny 70. let pochopitelně nepůsobí po čtyřiceti letech už tak silně, přesto ze svých schopností virtuozního kytaristy neztratil John McLaughlin nic. Ostatně i na vzpomínání došlo, mě osobně nejvíc potěšila zkrácená verze Hymn To Him z alba Apocalypse (1974). A taky závěrečný dialog dvou bubeníků. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český název John McLaughlin & The 4th Dimension; originální název John McLaughlin & The 4th Dimension en concert au festival Jazz sous les Pommiers le 14 mai 2010; režie Laurent Hasse, Thierry Villeneuve. -------- A ještě vzkaz pro jazykové „odborníky“ z České televize, kteří nám tvrdí, že režisérem je Denis Le Bas, nejspíš proto, že u jeho jména je uvedená profese „directeur“: Je sice pravda, že ve slovní zásobě současné angličtiny je více než 40 % slov přejatých z francouzštiny. To ale neznamená, že se vždy používají ve stejném významu. Francouzský „directeur“ opravdu není ve filmové terminologii totéž, co anglický „director“. Pro režiséra má francouzština výraz „réalisateur“. ()