Geedka nolosha

všechny plakáty
Krátkometrážní
Somálsko, 1988, 23 min

bratr.Milan

I řekl jsem sobě, co kdyby ses podíval na nějaký čistě Somálský film. Rozuměj, ne žádná koprodukce s financemi a štábem z Evropy, nebo Ameriky, ale echt Somálský! Ani nevím, jak mě ta myšlenka napadla. I vyhledal jsem v naší databázi všechny Somálské filmy, že si vyberu, který by se mi mohl líbit. Hádejte kolik je tu čistě Somálských? Ano! Přesně jeden, jediný film Somálský jsem našel na ČSFD. To je výzva, povídám! Kdepak ho asi najdu? Zkusím Youtube. Chvíle napětí...... Je tam! Pohodlně jsem se usadil, udělal jsem si imaginární popcorn, zhasnul světla, zhlédl reklamy před filmem a byl plný vibrujícího očekávání, co asi uvidím. V kině jsem byl samozřejmě jediný, protože dnes lidé chodí jen na americké blockbustery a české komedie. Vůbec mi to nevadilo, můj první Somálský film si zaslouží intimní atmosféru. Zakokrhal kohout a film pomalu začínal, ještě že má v nabídce anglické titulky, protože Somálsky samozřejmě neumím. Vzápětí jsem však pochopil, že žádné titulky nepotřebuji, mluví se tam totiž předbabilonským jazykem, kterému všichni rozumějí, jazykem duše. A film má také biblický název, „Geedka nolosha“ v překladu znamená „Strom života.“ Sledovat ho bylo opravdu balzámem pro mou duši. My lidé moderní společnosti už nevíme co to znamená pokácet strom, považujeme to za úplně triviální věc, abychom to urychlili použijeme moderní techniku, motorové pily, stroje. Somálský dřevorubec ví. Nejdříve se pomodlí, cesta trvá dlouho, ale on nespěchá. Každý úder sekerou je namáhavý, vždyť otřásá celou přírodou, další úder naruší klid lidí ve vesnici a pád stromu otřese celou planetou. Co se stane potom?! ….Když jsem, po závěrečných titulcích, vycházel ze svého intimního kina, byl jsem ohromen silou, obyčejností a duchovností tohoto snímku. Nejskvělejší první kontakt se Somálskou kinematografií, aneb jak téměř bez prostředků natočit něco významného. Asi na ČSFD přidám další Somálské filmy, než jen těch 12 a 1 seriál, které tu jsou a mají v zemi původu kromě jiných i Somálsko. Teď jsem si zjistil, že to nebylo natočeno úplně bez účasti cizinců, režisér byl Somálec Abdulkadir Ahmed Said, ale střih mu dělal Ital Roberto Missiroli. ()