Reklama

Reklama

Moje meno je Andrej Hlinka

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1991, 28 min

Obsahy(1)

Dokumentárny film o živote Andreja Hlinku. (RTVS)

Recenze (3)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně velmi rozporuplně zpracovaný dokument. Po stránce režijní určitě výborné, skvělé snímání i raritní "pradávné" záběry. Nicméně mírné démonizování Hlinkovo "správného" nacionalismu bez připomenutí a zjevného odsouzení Tisovy politiky po roce 1939, který se plným fašistickým hrdlem hlásal právě k Andreji Hlinkovi, dokument staví do polohy slepce s otevřenýma očima. Rekapitulace snahy o realizaci celoživotní myšlenky v podobě slovenské autonomie, které se ani nedožil. Závan svobodného větru ze západu, který sem zavál v chladných dnech listopadových ´89, byl zřejmě pro tvůrce omamný. Místo odsouzení událostí po roce 1939, páchané ve jménu dodnes na Slovensku uctívané osobnosti, je dokument uťatý a zakončený slavnostním prohlášením o zákonu stanovující zásluhy Andreje Hlinky, který byl přijat Slovenským štátem, měsíc po obsazení Československa nacisty. Fašizování a potupa jeho náboženského cítění byla pro soudruhy samozřejmě jednoduchým cílem, takže k jisté dávce omluvitelné neobjektivnosti dokumentu lze přičíst i tuto skutečnost. Hlinka byl celé dlouhé rudé období velké tabu. Tvůrci rozhodně mohli sáhnout do svědomí slovenského národa daleko hlouběji, zvlášť v roce 1991! ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Andrej Hlinka bol symbolom boja za národné práva Slovákov, pri vzniku Československej republiky svojim postojom sa pričinil o začlenenie Slovenska do tejto novej republiky. Od roku 1923 bol na čele Slovenskej ľudovej strany, ktorá presadzovala autonómiu Slovenska v rámci Československa. Meno tohto rímskokatolíckeho kňaza a politika patrí medzi najdiskutovanejšie v rámci celého Slovenska. 95 dní po jeho smrti bola vyhlásená autonómia Slovenska (zákon prijatý 19.11.1938). Po prijatí tohto zákona sa názov štátu zmenil na Česko-Slovenskú republiku. Realizácia Hlinkového kultu. Hlinka bol pochovaný 21.8.1938 v Ružomberku. 31.10.1938 boli telesné pozostatky uložené do mauzólea pri ružomberskom farskom kostole. Počas celého obdobia autonómie Slovenska a počas Slovenského štátu jeho meno niesli organizácie Hlinkova mládež a Hlinkova garda, na ktoré samotný Andrej Hlinka už nemal žiaden vplyv. Andrej Hlinka sa zaslúžil o slovenský národ a táto veta bola vytesaná do kameňa a umiestnená v budove Slovenského snemu. Činnosť Hlinkovej gardy je už úplne iná kapitola. ()

Daddko odpad!

všechny recenze uživatele

Režisér Gejza z Királyhelmecu sa zrazil pred natáčaním s koňom a kto písal scenár k tejto historicke chobotine 2x. Čistý ODPAD. ()

Reklama

Reklama