Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Akční

Recenze (1 772)

Obecná škola (1991)

Třicet let od natočení filmu jsem schopen se k němu vyjádřit...záměrně nadnesené, ale Ty to jistě chápeš, že? Krásné. Atmosféra dnes již vlastně nenapodobitelná. Režie s asistentem, kterého nezaplatíš, přirozený zápal nebo-li tvůrčí entusiasmus a srdce. Vše je zde znát a prakticky mne baví každá scéna. Politické bezčasí Československa, kdy se republika rozhlížela s vyděšenýma očima, a zoufale koukala po někom, kdo by jí zrovna teď ochránil...Součkova prezentace postavení republiky (onen Most při polévce) v této době, je nezpochybnitelná, stejně tak závěrečný proslov učitele Hnízda při scénce svých žáků...o práci a nadšení, že ta naše republika v srdci Evropy může být příkladem...ale to už je dnes všechno pryč. Raději si užívám nádherně vyobrazený dětský svět v nejčerstvějším poválečném období, tu naději, jež byla nakonec rudě...krvavě...ubita. Také toho Dvořáka a jeho kousek z Novosvětské, kdy vlak projíždí překrásnou českou krajinou. Jedinečný film, jak o období, o kterém vypráví, tak v rámci doby, ve které byl natočen. Já osobně děkuji.

plakát

Ještě než zmizí (2021) (TV film)

Předchozí počiny tohoto televizního rybáře jsem neviděl, jen registroval, ale myslím, že srovnávat to s tímto nelze. Takže nikterak ochuzen o nějaký autorův styl, je-li vůbec nějaký, jsem si tento, skromně pojatý, přesto maximálně vypovídající, dokument hodně užil. Je prakticky investigativní, doprovozen rozhovory s kompetentními lidmi, kteří jsou přímo u toho, je také lidsky dojemný, šokující v tom, co už nás dáávno nešokuje a s čím jsme se naučili s úsměvem, plnou hubou, ledničkou a garáží v pohodě žít. Přesně tak, jaký je v naší společnosti životní standart, nemáme jinou možnost, podobně jako kmeny i malé rodiny žijící v jihoamerických deštných pralesích, kde nelze (pře)žít jinak než tímto způsobem, pokud tedy domorodec není přesvědčován na vírou pravou, nedostane ke čtení bibli poskvrněnou ropou a pokud není omámen americko-západoevropskou materiální šalbou. Stále ovšem existují lidé, kteří vychovávají děti a vyrábí oštěpy a foukačky pro nás jen těžko představitelným způsobem, pevně ale věřím, že někteří z nás by si to rádi vyzkoušeli, což je takový malý střípek ve velkém lidském marasmu, naděje pro lepší zítřek, kteréžto to slovo má v těchto místech stejný význam, jako výraz pro budoucnost.

plakát

Čína ve filmu (2018) (TV film)

Zcela unikátní, ohromě zajímavé...krásné, hledět těm náhodně natočeným lidem do očí. Lidem, ve kterých se odráží tisícileté tradice a zároveň se rodí nový pohled na společnost i svět kolem nich. Výborný doprovodný komentář odborníků na čínskou historii, sledující společně s divákem filmečky, vzniklé díky koloniální politice západních velmocí, jež chtěly Čínu tak nějak prožrat zevnitř. Dokument by mohl být daleko kritičtější, co se těchto mocenských zájmů týče, ale to by se tyto archivní materiály musely nalézti někde jinde. I tak se divák, znalý historie a britské celosvětové roztahovačnosti, utvrdí v tom, jaká tato koloniální politika asi byla. Dokument mohl také nabídnout i více ohledně Maovy kulturní revoluce, jež v určité fázi dosahovala statusu zvrácenosti a současnou čínskou společnost určitě také dost ovlivnila.

plakát

Michal David - žít tak, jak se má (2021) (TV film)

Skutečný bizár...hned na několik způsobů. Dokument odhaluje víc, než by možná chtěl, není to hlavní podstata dokumentu? Ano, ale tuto rychlokvaškovitou šou nelze počítat mezi plnohodnotné dokumenty. I když poodhaluje, ať je to profil socialistického podnikatele Franty Janečka či skutečné jméno Michala Davida (fakt jsem netušil, že se tak nejmenuje). Zobrazuje i určitý sociální status české společnosti, jež uměle vytvořené jméno dodnes platí. A výsledek? Nesporný hudební talent ubitý zavrženíhodným životem v nestoudném materiálním nadbytku dnes již skoro nepoznatelného taliánského komedianta a krále českých diskoték, jenž vše podtrhne větou "Je mi jedno, pro koho budu dělat šou, hlavně, že dostanu honorář...to je moje práce..".. Jednoduše řečeno, Čech, který se neztratí, také...Fanánku, proč?? Sagvane, nefetuj, když jdeš do televize! Nejstřízlivější pohled na celou tuto věc podává Josef Vlček a Rudy Linka, kterých jsem si nepřestal vážit ani po této davidovské masturbaci na téma, kolik tedy mám, kolik jsem mohl mít a jak hroozně chudý bych byl, kdyby...

plakát

Maškaráda (1981) (TV film)

"Či ak som bez hriechu, mám si ho vymyslieť pre vaši útěchu? Boh vám odplatí..." "Som mu k službám, madam...". Teprve na soudě božím odhazujeme své masky. Další neskutečně sehraná klasika od ruského klasika, tentokrát v doprovodu nádherně tajemného valčíku. Zavádí nás do časů, kdy čest a hrdost člověka převažovala nad vším ostatním. Dokonce i nad životem mým či druhého. Byl to vlastně život sám, chvílemi bujarý a šťastný, jak kypící radost v mladém ženském těle a záhy podezřívavý a pomstychtivý, bez ohledu na důsledky. Překrásný sloh, který nelze vstřebat napoprvé a nadprůměrně nadprůměrné herectví. Pro československého fajnšmekra vážně slastná podívaná.

plakát

Brouk v hlavě (1969) (divadelní záznam)

Úžasná komediální smršť a prakticky dokonalý obraz, jakým způsobem lze herecky uchopit přidělenou postavu. Přesto si nechávám malou rezervu, rád se podívám i na jiné soubory, jak si s tímto bláznivým dnem poradili, i když herecky překonat tuto generaci se může zdát nemožné. Sejdeme se znovu u Něžné kočičky.

Krajina ve stínu (2020)

I ve stínu Nabarveného ptáčete dokázal Sláma zazářit ve svém vlastním stylu, šel s kůží na trh, přihodil tvůrčí pověst a třeba u mě bez diskuze prospěl, s vyznamenáním ne, ale s obdivem určitě. Přece jen si vzal opravdu velký kus toho lidského neštěstí, které chtěl vyobrazit. Na minimálním prostoru se mu přesto podařil navodit atmosféru ze světa, kde jsou rozdány karty tak děsivě přesným a černobílým způsobem, že vše ostatní (běžně pro všechny lidské) jde stranou. Souseda je potřeba zabít...tedy...je to tak správně, dnes, že ano? Nějaký virus, možná nezvladatelně silné opojení nenadálou mocí, jež mění vesnického blázna v kata, je za tím vším, vir, který přináší pandemii a krizi lidských hodnot, kde je pomsta, nejlépe ještě tvrdší než její příčina, naší jedinou cestou a osudem, budeme již navždy vinni...co jiní způsobili Tobě, způsob jim dvojnásob...Ďábel má bezpochyby také svou knihu, kterou ovšem psal, píše a vždy bude psát jen člověk. Chtěl jsem vlastně jen napsat, že tu lidskou tragédii ti precizně vybraní herci v tísnivé a dokonale nasnímané i hudebně (ruchově) ozvučené atmosféře sehráli bezvadně. Bohdan stále jede!

plakát

Kaviár jen pro přátele (1969) (TV film)

Chceš-li ztratit přítele, půjč mu peníze...škoda, že zde neexistuje žánr satirický, další skvělý kousek, kterému by tento žánr slušel. O herectví není třeba nic psát, jen...Milenka skvělá a zase krásná.

plakát

Národ sobě - kultura tobě (2021) (koncert)

Sakra...díky moc! Skvělý zvuk mě v některých chvílích dostával do jiného světa...úvodní Amerika s orchestrem, Barbora Poláková s Bártou či Načeva a Lenka Dusilová...naprostá nádhera. Humorná dvojice moderátorů na úrovni, politicky nepřesolené a hudebně skutečně skvělé, důstojně moderní, i když ve dvou případech pro mě trochu kvalitativně skřípající, celkově výborné a jako třešnička Morcheeba nebo úžasná Laterna Magika...byl to velmi zábavný sobotní večer...

plakát

Vlčí halíř (1975) (TV film)

Chtě nechtě, nemohu se vyhnout srovnání. Kombinace dokonalého prostředí v novodobé minisérii Božena a nadprůměrného herectví, které si lze užít zde, by pro mne znamenala pětihvězdičkový film o Boženě Němcové. I když se Vlčí halíř zaměřuje spíše na situaci kolem prohnanosti a vypočítavosti vrchnosti, proti které stál komisař Němec nakonec zcela sám, obraz charakteru, přesvědčení a inspirace k tvorbě naší spisovatelky nezůstal nikde v pozadí, naopak Jana Březinová výborná, stejně tak Radoslav Brzobohatý, opomenut nezůstal ani jejich manželský rozkol, jméno spisovatele Nebeského a vůbec celý jejich život v Praze. Vše postavené především na vynikajících dialozích, které jsem v minisérii postrádal. Jak vidno, život paní Němcové lze vyobrazit i bez bulvárního odhalování jejího těla a lože. V dalších rolích také excelují Ota Sklenčka či Karel Höger.