Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Komedie
  • Válečný

Odnaždy v pustyně (2022)

Vcelku slušný film, Sýria a Ruskí snapperi vs Islámski radikáli. Žiadne pravidlá neplatia, Alah zavelil džihád a to je nadzákon. Slušné vojnové scény. Jediné čo môžem vytknúť je postava hlavného hrdinu. Vyzerá ako taký dobrosrdečný báťa, srdečný, kilečká navyše, taká čistá Ruská duša. Možno to tak malo byť, ale mne to do vojnového filmu nesadlo.

Předávkování (2022)

Silne podhodnotené, určite do modrých čísel nepatrí.

Trezor (2018)

Je pár dobrých Maďarských filmov ktoré sa točia okolo roku 1956, komunistickej tajnej služby AVH, emigrácie. Tento film k nim žiaľ nepatrí. Primitívny scenár, žiadne napätie proste nuda. Latku mám nastavenú filmom A viszga https://www.csfd.sk/film/318685-zkouska/prehlad/

plakát

Na západní frontě klid (2022)

Po dlhom čase konečne výborný film na tému WWI. Keď som videl pôvod filmu Nemecko/USA mal som obavy čo to zase bude za paškvil typu 1917 made in USA/UK https://www.csfd.sk/film/708117-1917/prehlad/. Našťastie to USA/UK je tam asi len omylom lebo je to čistý Nemecký film. A film ako má byť. Za mojich študenských čias Remarque Na západnej fronte kľud bolo povinné čítanie a pred pár rokmi s ďaľším klasikom E. Hemingwayom som si tieto skvosty zopakoval. Komentáre k filmu rozdeľujú čsfd-ákov do dvoch táborov : tí čo sa cítia podvedení, lebo kniha je len akousi mustrou filmu a nezazlievam im to. Producenti zneužili autora a názov asi pre väčší komerčný úspech. A potom skupina ktorá to toleruje a preferuje WWI akou skutočne bola. Boj muža proti mužovi na bodáky, delostrelecké a gulometné kosenie, zima, blato, hlad a do poslednej chvíle šialenstvo velenia. Z tohto pohľadu je pre mňa 1917 len akousi videohrou s peknými efektami, ale vojnu ako takú nezachytáva. Tí čo tu dávali 2* a menej doporučujem Dánsky film Erna i krieg https://www.csfd.sk/film/788900-erna-i-krig/prehlad/. Možno sa im bude zdať lepší ako tento :-)

plakát

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Žiaľ málo je filmov alebo seriálov o lodných bitvách, pirátoch, korzároch odohrávajúcich sa do 19 storočia. Tento seriál by som zaradil medzi 3 najlepšie.

plakát

Erna i krig (2020) odpad!

Tak tomuto sa hovorí POTUPA vojenského filmu. Erna (cca 40) žije v Jutsku, za WWI súčasť Nemecka. Jej retardovaného nevlastného syna odvedú tak ho ide zachraňovať. Dostane sa do kasární, vyfasuje mundúr a plnú polnú, žije na cimre s vojakmi. Nakoniec ide v maršbatalióne do zákopov bojovať proti Žabožrútom. A NIKTO si nič nevšimne. Neskôr po jej návrate domov asi áno, vráti sa totiž v požehnanom stave. Tak takú π-čovinu nevymyslýš. Odpad na druhú !

Četvrti čovek (2007)

Dozvuky Kosovskej vojny. Na jednej strane ťažia politici, mafia, rýchlozbohatlíci. Na druhej strane sa hľadajú a ničia dôkazy o vojnových zločinoch ktorými sú súčasní vysoko postavení dôstojníci špeciálnych služieb vydierateľní. Záleží len kto je viacej chytrí a akú pasť nastaví. Najdokonaleší spôsob je odstrániť starých spolubojovníkov aby si už nik nepamätal, konkurenciu v businesse a nepohodlných politikov, sudcov a políciu ktorí majú ešte aspoň kúsok zmyslu pre spravodlivosť. A to podfarbené Balkánskym prostredím kde sa najprv strieľa a až po tom sa zisťuje po kom. Pre niekoho možno B-čkové, ale ja som zaťažený na Balkán.

plakát

Murer - Anatomie procesu (2018)

Tak toto je skutočne rarita čo vytiahli Rakúšania. Tento pohostinný národ zbavení antesemitizmu a rasovej diskriminácie, vítajúci rôzne migračné vlny najprv z nedostatku pracovnej sily (Turci, Juhoši) a kopec östliche Auswanderer z komunistických krajín vrátane židov zo Sovietskeho zväzu. A čuduj sa svete. V roku 1963 vypláve na pretras kauza ctihodného farmára, ktorý v tom čase je už na scéne politiky. A to všetci vedia čo robil Herr Murer počestný občan pri správe koncentračného tábora vo Vilnuse, pri silnej komunite židov nazývaný aj ako Jeruzalem severu. Do 1957 okupovala časť Rakúska Červená armáda a vojnoví zločinci boli prenasledovaní. Kocúr odišiel a myši mali zase hody. A tak jasne vinný Bauer odchádzal so súdnej siene s potleskom. Veď takí boli všetci. V referende 99,73 % Rakušákov bolo za pripojenie k Tretej ríši a Adolf víťazne prechádzal rodnou krajinou. Ako ho tak nadšene vítali dostalo to historický názov Der Blumenkrieg (Vojna kvetov). Aj takého majstra ako bol Goeblles to zaskočilo. Ale tam bol aspoň súd. S takým vrahom a hanbou Slovenskej armády Krvavým Cyrilom súd nikdy nebol a po prevrate ho poctil návštevou aj Saša Dubček, predseda FZ ktorý si pravdepobne jeho vraždenie vysoko cenil.

Loučení (1983)

Skvelý film z prostredia Ruskej dediny pri lúčení s s generáciami zomrelých, živých ktorí odmietajú opustiť rodnú zem a domovy, kde prežili celý, relatívne pokojný život. Príčinou je zatopenie rozsiahleho územie ktoré skončí pod vodou vybudovajej priehrade a industrilazícii. Film ani tak nie je necitlivo zameraný na stranické príkazy, nejde o ideológiu ale o narušenie symbiózy  človeka a prírody. Zle mi z toho bolo, zažil som v ako rodák z Dúbravky likvidáciu vynohradov a polí, horšie dopadlo Podhradie, temer totálna likvidácia starousadlíkov v Karlovej Vsi a zrovnanie Petržálky. Miesto spokojnosti v skromných  malých domčekov s mačkami, psami, sliepkami a záhradkách to komunisti presídlili do koncentrákov v panelákov a sťahovanie ich väčšinou zlomilo na duši. Klinec zatĺkli noví obavatelia v podobe hordy skade tade. Tak ako v Lúčení kde starousadlíci  skončia v zmesi nezámych ľudí ktorých zaujíma industrializácia lez ľadu a skladu. Prírode, susedským vzťahom, spomienkam nadobro odzvonilo.

plakát

Babylon Berlín - Série 4 (2022) (série)

Najslabšia časť Season 4, dosť priemerný  scenár, nástup NSDAP vlažný.