Reklama

Reklama

Co dokážou pavouci

(TV film)
  • Nový Zéland Spider Power
Nový Zéland, 2004, 52 min

Obsahy(1)

Pavouci jsou pro mnoho lidí noční můrou. Je ale pravdou, že se jedná o ohromně zajímavé predátory dokonale vyvinuté k lovu. K lapení kořisti využívají sítí, do kterých lákají nic netušící oběti pomocí sofistikovaných triků. A když je kořist lapena a paralyzována, nepomůže jí už vůbec nic... Stavba pavoučího těla je dokonalá k účelu, pro který žijí – lov kořisti. Dr. Simon Pollard studuje ty nejnebezpečnější pavouky na světě, v laboratoři s přísnými bezpečnostními opatřeními – aby bylo zajištěno, že neutečou. Evoluce pavouků trvala 400 milionů let. Tarantule se podobá svým prapředkům asi nejvíce. Oběť nejprve jedem paralyzuje a pak do ní vypustí své žaludeční šťávy, které tělo rozloží. Pro vnímání používá jemné nohy a nástražná vlákna, je totiž téměř slepá. Chloupky na těle má kvůli vnímání vibrací. Některé chloupky může také v sebeobraně vystřelit jako miniaturní oštěpy. Pavouci žijí prakticky všude. Někteří stopují kořist podle pachu. Pavoučí jed je samostatnou kapitolou.Trychtýřovec sydneyský má pro člověka nejnebezpečnější jed. Pro ostatní zvířata je neškodný, ptotože se živí šváby. Pavouci vstřikují jed podobně jako zmije. Mají rádi svou potravu živou, proto většina jedů oběť jen paralyzuje. Naučili se také stavět dokonalé přírodní pasti – sítě. Největší a nejdokonalejší pavučiny vytvářejí pavouci z čeledi křižákovitých. Vědci zkoumají pavoučí vlákna – jsou pevná, pružná a houževnatá – mnohokrát silnější než ocel. Pavučiny se skládají z mnoha typů vláken. Pavouci také využívají své sítě k lovu mnoha různými způsoby. Někteří ji na svou oběť dokonce vyplivnou, jako například lepovka. Pavouci ale nepřemýšlejí. Vrcholem evoluce je pavouk skákavka pavoukožravá, který loví a požírá jiné pavouky. Loví pomocí vibrací, které ostatní pavouky obelstí. Když se dostane blíž, předstírá hmyz, který je lapen do pavučiny. Oběť projeví zájem a je sežrána. (TV Prima)

(více)

Recenze (3)

IvonaK 

všechny recenze uživatele

Tak toto byli škaredí pavouci. A byli zde prezentováni jenom tak, že jen žerou a páří se. A to přece všichni víme. ()

henrycruel 

všechny recenze uživatele

Docela zajímavý dokument, dozvěděl jsem se pár zajímavostí. Teď jsou pro mě pavouci ještě strašidelnější! :D ()

Reklama

Xaeroo 

všechny recenze uživatele

Nepříliš zdařilé pojetí, půlka záběrů na mastnýho chlápka v kravatě a druhá půlka na pořád dokola opakující se fakta, které už známe snad už ze základky, ale celkově to zas tak špatný neni, bylo to přiblížení specifických vlastností specifických druhů, od "pračlověka - tarantule, po astronauta - skákavky" , takže člověk nakonec získá menší přehled o tom, jak se věci mají, i když začátek je dost velkej guláš, a taky si myslím, že teď už sme o nějakých těch deset let dále, co se týká znalostí o pavoucích, starší dokument, 60% . ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • Trychtýřovec sydneyský není přesné jméno pro velmi jedovatého pavouka, který je latinsky známý jako Atrax robustus. Česky se správně jmenuje Sklípkanec jedovatý. (Inferion7)
  • Had, který bojuje se sklípkanem o život, je známý jako Fer-de-lance, tedy Křovinář aksamitový (Bothrops asper). (Inferion7)
  • V dokumentu můžeme vidět pavouky z různých čeledí: Běžníkovití (Thomisidae), Křižákovití (Araneidae), Lepovkovití (Scytodidae), Lovčíkovití (rod Dolomedes), Nefilovití (Nephilidae), Skákavkovití (Salticidae) - Skákavka pavoukožravá, Sklípkancovití (Hexathelidae) - Sklípkanec jedovatý, Sklípkanovití (Theraphosidae) - sklípkani, Snovačkovití (Theridiidae) - Snovačka jedovatá a Hasseltova, Šestiočkovití (Dysderidae), Vrhačovití (Deinopidae). (Inferion7)

Reklama

Reklama