poster

Bojovníci ze severu

 • Dánsko

  Krigerne fra nord

 • anglický

  Warriors from the North

 • Slovensko

  Bojovníci zo severu

  (festivalový název)

Dokumentární / Historický

Dánsko / Somálsko, 2014, 59 min

Kamera:

Henrik Ipsen
(další profese)
 • orkadimenza
  ***

  Dost aktuální téma zpracováno v dokumentu, ze kterého mám dost zvláštní pocit. Přestože některé části byly zfilmovány mrazivě velmi brilantním způsobem, tak druhou misku vah vyvažuje ke konci dokumentu nudné okecávání stále těch stejných věcí, jako by mi to připomínalo vnucování obdobné reklamám. Není pochyb o tom, že se tyto věci dějí, ale celkový dojem bohužel není takový, abych si z toho mohl vzít nějaké rozumné ponaučení, respektive aby si ti z vrchních vrstev mohli vzít ponaučení jak podobným věcem zabránit. I přes absenci úmyslu "co konkrétně nám tím chtěl autor sdělit" se mi ale snímek ne že líbil, ale zavrtal do hlavy (možná i kvůli výše zmíněné "reklamě"), což u dokumentu pokládám za důležitější faktor. (Jeden Svět 2015- Mikulov)(12.4.2016)

 • Widlicka4
  **

  Bezesporu cenný a nadmíru aktuální dokument o tom, jak se evropští muslimové vrací do svých zemí jako náboženští fanatici. Nemohu se ovšem zbavit dojmu určité povrchnosti zpracování. Z výchozí situace obecného problému se poměrně záhy dostáváme na individuální rovinu (zpověď somálského imigranta, jehož tři kamarádi se vrátili domů, dva zde provedli sebevražedné útoky a třetí se k tomu zřejmě chystá, což je proloženo druhou dějovou linií jeho otce snažícího se přes telefon a facebook svého syna najít a přesvědčit k návratu), aniž bychom se poté vrátili zpět k onomu obecnému problému. O tom, jak Šabáb rekrutuje v Dánsku své příznivce, se tedy vlastně nic zásadního nedozvíme (oslovují imigranty v autobusech...). Autoři se ani nijak zvlášť nezabývají tím, zda a proč imigranti žijí jako "psanci v evropské metropoli". A už vůbec zde není ani naznačeno, co by se s tím dalo/mělo dělat. Ve výsledku tedy dokument k onomu obecnému tématu vlastně nic zásadního nepřináší a je to tedy "jen" osobní zpověď jednoho šťastlivce, kterému se "podařilo" nenechat se k islámským fanatikům naverbovat...(3.3.2015)

 • Stíba
  ****

  Na jednoduchém, srozumitelném a nikterak překvapujícím případu je rozebráno to, co v poslední době naše média hodně omílají jako horkou novinku, která je ale ve skutečnosti dávno trvajícím faktem. Tím je problematika toho, jakým způsobem jsou rekrutování sebevražední atentáníci z Evropy do řad islamistických fundamentalistů. Je probíráno z čeho vychází jejich prvotní zaujmutí, jak je s nimi manipulováno a proč se ve finále rozhodnou či nerozhodnou pro akt samotný. (festival Jeden svět Benešov - 26. 3. 2015)(27.3.2015)

 • milancecil
  odpad!

  295. Režimní indoktrinace, trapně průhledný, manipulativní podvrh, svou krátkou stopáží evidentně určený především pro mládež formou školních promítání, k formování jejich šablonovitě uvědomělého názoru, že se ve výběru filmů v rámci festivalu Jeden svět setkám s takovou zastrašující, xenofobně orientovanou tvorbou, to jsem opravdu nečekal a cítím se zhnusený, tím se u mne doposud úspěšně udržovaná důvěryhodnost festivalu propadla až na úroveň úplného dna, předkládá se divákům jakási výpověď fiktivního příslušníka islamistické buňky, uprchlíka ze Somálska, žijícího nyní v Dánsku, přitom jde jen o součást dlouhodobé režimní kampaně s účelem, který není zatím úplně zřejmý a lze ho jen více méně odhadovat, ale očekávám, že nezůstane dlouho zastřený a pocítíme brzy jeho plné důsledky, film bez výhrad doporučuji, o takovou zkušenost by neměl být nikdo přemýšlivý ochuzen, zároveň je alarmující, kolik diváků bez jakéhokoliv zpochybnění autenticity obsahu uvěřilo!!!(31.3.2015)

 • Jacques1
  ***

  Přestože tento dokument nevyniká po filmové stránce, bezesporu obsahuje velice zajímavý materiál, především pak výpovědi bývalých i současných členů teroristických buněk v Dánsku. Z unikátního materiálu, který se povedlo režisérské dvojici získat, pak vyplývá, že veliká část sebevražedných útočníků, vzniká především z pocitu odcizení, samoty a vlastní bezvýznamnosti. Možnost vložit svůj život do služby něčemu "vyššímu", pak nabízí pomyslnou možnost, jak dodat svému životu smysl.(28.2.2015)