Buvoli na hlídce

(TV film)
  • Francie Des buffles en patrouille (více)
Francie / Německo, 2007, 52 min

Brazilská policie dává přednost spolehlivosti před rychlostí. Na ostrově Marajó ležícím u bran Amazonie v severním cípu Brazílie se stal buvol králem mezi zvířaty. Mohutný kopytnatec, který se dostal do zdejšího kraje před sto lety, je dnes maskotem tohoto brazilského ostrova. Podle pověsti se v 19. století plavila z Asie k Francouzské Guayaně loď vezoucí náklad buvolů. Znenadání se nedaleko brazilských břehů odehrálo drama. Loď se začala potápět. Vyděšeným buvolům se podařilo loď opustit, a jelikož jsou to dobří plavci, dostali se až na ostrov Marajó. Asijští buvoli se ukázali jako mírumilovní dobyvatelé. V nové zemi zapustili kořeny, začali se rozmnožovat a stali se rovněž společníky lidí v této části Brazílie. A nejen to... Místní vojenská policie zde hlídkuje nikoliv na koních, ale na buvolech, což je nesporný světový unikát. Tam, kam koně odmítají jít a kde čtyřkolky zapadnou, se buvol cítí ve své kůži. Plave, brodí se hustým bahnem a žádná překážka ho nezastaví. Této mimořádné všestrannosti si před patnácti lety všiml jeden policista z města Soure. A tak se buvol stal pro policejní sbor „univerzálním" dopravním prostředkem při hlídkové činnosti, a to i v těch nejnevlídnějších koutech venkova. A od té doby také dosahuje policejní prapor v Soure vynikajících výsledků při rozmanitých akcích v rámci výkonu služby. Jak při hlídkové činnosti, tak při udržování pořádku. Ale hlavně slaví s buvoly úspěchy při přehlídkách v různých brazilských městech. Buvol se tak stal skutečným symbolem ostrova Marajó. (Česká televize)

dakarin

Velice příjemně natočený zajímavý dokument, který mě při náhodném zahlédnutí vtáhl do sebe - také se vám to nejspíše již stalo ;-) Pohodový neotřelý snímek s poznávací hodnotou a ještě dobře koukatelný :-) Místní lidé působí pro nás dosti vzdáleně nekomplikovaným stylem života bez akutního životního stresu. Někdo se může dokonce zamyslet nad tím, kam že jsme se to dohnali :-( ()