Voyager: Hvězdný deník

(festivalový název)
  • Kanada The Voyager Diaries (více)
Dokumentární / Krátkometrážní / Dobrodružný
Kanada / USA, 2014, 25 min

Režie:

Scénář:

Kamera:

Sam Alex Kay

Dne 5. září 1977 byly vypuštěny dvě kosmické sondy, které měly zkoumat planety naší soustavy až po Neptun. Avšak vesmírný program s názvem Voyager předčil všechna očekávání. Cesta obou sond neskončila na hranici naší sluneční soustavy, a tak NASA v roce 2003 oficiálně vyhlásila, že poprvé v historii překro- čil lidský výtvor horizont solárního systému. Zařízení jsou natolik stabilní, že přeletěla heliosférou do mezihvězdného prostoru. Poetický komentář Krise Holden-Rieda doprovází vesmírnou prohlídku vytvořenou kombinací autentických snímků získaných sondami a speciálními efekty. Osou příběhu jsou deníkové záznamy cesty obou sond kosmem, ale i společensky významné momenty, které se udály v průběhu následujících let na zemském povrchu. Do souvislostí a paralel se tak dostává vnímání času na Zemi a plynutí světelných roků v kosmu. I když už ustal proud informací, které pro nás sondy získávaly, stále na své cestě nesou zlatý vinyl jako vzkaz pro jiné kosmické inteligence. (Academia Film Olomouc)