Parlamentné voľby 2016 - diskusia

všechny plakáty
Publicistický
Slovensko, 2016, 50 min

Radko odpad!

Toto takmer nestojí za slovo. No pretože som jednu debatu videl, komentujem. Bol tam Marián Kotleba. Jeho záverečné nosné posolstvo bolo v réžii výstupu zo zločineckej organizácie NATO, zavedeniu jednej štátnej zdravotnej poisťovne a povinného zamestnania pre všetkých. Jeho politická strana sa volá KOTLEBA - Ľudová strana Naše Slovensko. V programe má napísané túto nosnú vetu: "Ľudová strana Naše Slovensko nadväzuje na odkaz našich národných velikánov – Ľudovíta Štúra, Andreja Hlinku a Dr. Jozefa Tisa.". Odmieta nadvládu Európskej únie, terorizmus cigánskych extrémistov, je za opätovné zavedenie vlastnej meny, je proti "západnému liberalizmu presadzujúcemu ateizmus, materializmus, konzum, nebezpečné sekty a sexuálne úchylky". // Druhým z kandidátov, ktorého meno zdobí aj názov strany je Boris Kolár zo strany s názvom SME RODINA BORIS KOLÁR, čo mi nejako gramaticky nesedí, ale keď som videl tohto úspešného podnikateľa bolo mi to jasné. Jeho prejav bol plný nenávistných agresívnych giest a zaťatých pästí. Vysvetľoval svoje priateľstvo s niekdajším bossom bratislavského podsvetia tzv. Žaluďom, ktorý svojho času po šiestich pokusoch skonal v nemocnici po streľbe trhavou guľkou dum-dum do chrbta popod ochrannú vestu v momente, keď prestupoval do opancierovaného Mercedesa. Boris Kolár vyhlásil, že v Bratislave pozná všetkých. A teda aj mňa, tak ho týmto pozdravujem. Sranda je, že obaja spomenutí páni pajáci majú istú šancu sa dostať do parlamentu. // Tretím pandrlákom bol József Berényi zo Strany maďarskej komunity/ Magyar Közösség Pártja, inak takto dlhodobým priateľom Viktora Orbána a maďarskej autonómie. O tej teraz vyhlasuje, že sa jej vzdali, ale strašne ho serie, že v Gabčíkove boli ubytovaní migranti. Tvrdí, že sú bezpečnostným rizikom pre vodné dielo Gabčíkovo, argumentujúc, že "Čo ste nevideli, čo robili v Kolíne na Silvestra?".// Ďalším ziskuchtivcom bol pán Pavol Frešo, ktorý vystupoval v prospech zachovania EÚ aj Schengenského priestoru v terajšej podobe. Na objasnenie - ide o predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie, ktorému sa podaril husársky kúsok - z poslaneckého klubu a zo strany vystúpili všetci jeho členovia, okrem neho samého. Zhruba taký (1%) bude aj jeho volebný zisk (+- 1%).// Iný prípad je Richard Sulík, ktorý chce školstvo riadiť ako súťažné inštitúcie - ak sú absolventi úspešní, nech škola dostane viac peňazí na žiaka (normatív), ak neúspešná - menej až nič. Všetko pre podnikateľov, minimum pre štát. Starý dobrý totálny kapitalista. Vystupuje aj dosť proti migrantom, je za odchod Grécka z Európskej únie. Svojho času rokoval u mafiána Kočnera o podpore, resp. nepodpore pre vybraného kandidáta na generálneho prokurátora. Hovorí však, že nemá absolútne žiadne kauzy.// Posledného som si nechal na koniec - Ján Figeľ, bývalý eurokomisár za Slovensko, dnes predseda KDH - Kresťanskodemokratického hnutia. Jeho postoje a vyjadrovanie sú tak suché a nudné, že vďaka hroznej vizáži a prejavu jednoducho nedokážem vnímať, čo tento pán vecne hovorí. Takže asi tak. Z predstavených názorov a pánov nezaujal ani jeden. Všetkým dávam zhodné hodnotenie 0%. Všetci sú si rovní a niektorí (tí čo budú obsmrádzať a vyprdievať do parlamentných lavíc najbližšie obdobie) budú rovnejší. No v systéme, kde si zákony prostredníctvom im spriaznených politikov a strán diktujú veľkopodnikatelia, finančné a záujmové skupiny a nie občan a sociálne ohrození, tak na tomto systéme sa nezmení vôbec nič. Nech voľby dopadnú akokoľvek. Systémová zmena sa nepredpokladá. () (méně) (více)

ghatos

Klasický formát, kde se volič dozvěděl o největších bolestech Slovenska. Musím spravedlivě říct, že v roce 2016 se obsahově diskuze posunula do vyšší kvality (Mečiar, Slota a spol. jsou na smetišti dějin). Tatranského tygra (spíše mačku) trápí hodně věcí. Zřejmě nejvážnější problémy jsou ve vylidňování některých oblastí a ve zdravotnictví. Celková kvalita života není dobrá. Jsem rád, že se diskuze začala stáčet k základním rozumným věcem. Zemědělství a turismus jsou segmenty, kde by se opravdu dalo dost udělat. Ví se dlouhodobě o slovenské neschopnosti využít například Tatry. Služby jsou předražené - prostě tomu chybí hlava a pata. Zdravotnictví hlavně za Fica šlo do kopru. Sice se pořád chválí a mluví o lásce k vlasti, ale v této klíčové oblasti se dostali prakticky Slováci, až za Rumunsko. Čím méně bude Fica, tím větší šance bude na lepší Slovensko. 56%. ()