Dudáci ze zákopů

(TV film)
  • Velká Británie Pipers of the Trenches
Velká Británie, 2014, 51 min

Dudáci nejsou pouhou součástí skotské kultury a tradic. Významnou roli hráli též v 1. světové válce. Hrou na dudy dodávali vojákům odvahu a burcovali je k boji. Poznejte příběhy některých z nich... Vojáci Skotska, Austrálie a Kanady po několik století postupovali a útočili za zvuku vyhrávajících dud. Dokumentární film Dudáci ze zákopů se ohlíží za příběhy hrdinů, kteří bojovali za první světové války v bitvě na Sommě a u Gallipoli. Potomci členů těchto neobvyklých speciálních jednotek navštívili bitevní pole, kde jejich neozbrojení předci dudali kamarádům do boje, navzdory tomu, že sami umírali nebo utrpěli hrozivá zranění. Veteráni těchto bojů vyprávějí o tom, jak tóny dud dokázaly proříznout bitevní vřavu a den co den, každou hodinu, povzbudit zemdlenou morálku. Zároveň prozrazují, proč si staré skladby, které zněly už nad dávnými bojišti, udržely význam až do dnešních dní. (TV Prima)

Marze

Poprvé se podařil nasimulovat pravděpodobný zvuk bitvy z této první světové války. Je jsem nevěřícně kroutil hlavou a pokoušel se vcítit do tehdejší mentality mužů, kteří šli ze Skotska do Francie dobrovolně zabíjet a nechali se zabít nebo zmrzačit , místo aby  na konci průmyslové revoluce živili své rodiny. ()