Fata Morgana

Západní Německo, 1971, 79 min

Werner Herzog

Werner Herzog

Joschi Arpa

Herzogův předvoj k visuální uhrančivosti LESSONS OF DARKNESS. FATA MORGANA ještě zdaleka nemá tu potřebnou sílu. Nejzajímavější momenty jsou ty, kde znenadání své brouzdání po poušti doprovodí skladbou Leonarda Cohena anebo záběry z koncertů podezřelého dua bicí / piano, po kterém nyní vydatně pátrám.(25.3.2015)

Nemám rád poeticky-observačné dokumenty, pri ktorých nezáleží na tom, či majú päť minút alebo päť hodín, takže hodnotenie odzrkadľuje moje osobné preferencie -- vždy ma priťahuje skôr príbeh. Jednotlivé zábery sú oprostené kontextu a pracuje sa s nimi len ako s estetizujúcimi kúskami mozaiky autorovej predstavy púšte. Napriek tomu (alebo vďaka tomu) sa istá audio-vizuálna podmanivosť Fata Morgane uprieť nedá. (21.10.'10 ntb)(22.10.2010)

• Gumby

Ne ne, k tomuhle mám daleko. I tři hvězdy by bylo pokrytectví. Záběr z okýnka auta na nejošklivější krajinu na zeměkouli není umění ani když k tomu pustim nějaký to Kyrie eleison. A natočit lidi, lizardy a jinou havěť tak, aby vypadali NEbizarně je ostatně taky větší kumšt...(16.6.2014)

• SatuPeka

Můj oblíbený režisér smíchal dohromady záběry na pouštní krajinu ve stylu National Geographic, multižánrový soundtrack, legendy o stvoření, biblické podobenství a pseudofilosofické úvahy. Vznikl opravdu podivný guláš, který mě po půl hodině přestal bavit a po dalších dvaceti minutách mě začal neskutečně štvát.(2.5.2008)