Bratrstvo

(festivalový název)
  • Filipíny Kapatiran (více)

Fascinující filmová esej předkládá portrét rozklíženého sociálního řádu současných Filipín, zejména pak hlavního města Manily. Na pozadí oficiálních struktur a hierarchií stojí systém známostí, kmenových uskupení a soukromých vazeb, které poskytují svým účastníkům možnost bez konsekvencí překračovat obecně ustanovená pravidla. Je to svět, který slouží pouze zasvěceným a na společnost jako takovou má ničivý vliv. Pepe Diokno, jenž se ve svém třetím filmu vrací k palčivým problémům současných Filipín, ve své umělecky ambiciózní úvaze nad znepokojivými tendencemi společnosti smazává hranice mezi fikcí a dokumentem a vytváří tak neobvykle pulzující a přesvědčivý portrét hlavního města a jeho obyvatel. Kromě fascinujícího filmařského díla jde zároveň i o mimořádně osobní a ve výpovědi silný traktát tvůrce, který se snaží pohlédnout za izolovaně interpretované akty agrese a hledat v nich symptomatické jevy celé společnosti. (MFF Karlovy Vary)

angloumene

Ačkoliv se považuji za diváka, který toho vydrží hodně, tak Bratrstvo šlo úplně mimo mě. Celý film je seskládaný ze série asi 2 minutových scén. Celkem třikrát můžeme sledovat průběh přijímací zkoušky do jednoho z Bratrstev, několikrát se objeví i scény z dalších studentských spolků. Ostatní dvouminutovky byly na nejrůznější témata. Ze všech nejvíc mě zaujal rozhovor se slečnou, která tvrdila, že ji dvanáctidenní pobyt v Berlíně naprosto změnil život a že díky tomu pochopila, že Manila je město, které svazuje ruce. Jinak jsem si z této projekce odnesla, že ve Filipínách bych určitě nechtěla žít. Jestli se tohle snažil autor říct to nevím, ale jestliže naznačoval i další věci, tak mi dalece unikly :) ()