Anashim shehem lo ani

• Izrael אנשים שהם לא אני (více)
Izrael, 2016, 80 min

Režie:

Scénář:

rivah

"I když je normou individualismus, je vzor vztahů a osobností MILENIÁLNÍHO ducha nepochybně kolektivní. Společenský pokrok z nás dělá emočně inteligentní lidi, ale znalosti hledáme jen ve Wikipedii. Naše sexuální fantazie nevycházejí z touhy, ale z toho, čím nás krmí mainstreamové porno. Plán na večer znamená jíst hranolky s kečupem na pohovce a dívat se na poslední epizodu mistra kuchaře v televizi. Třebaže název debutu Hadas Ben Aroyaové je LIDÉ, KTEŘÍ NEJSOU JÁ, jeho výpověď je opačná - LIDÉ, JIMIŽ JSME VŠICHNI. Režisérka tu sama ztělesnila protagonistku Joy, která je navzdory smyslu jména ponořena do jakési zbabělé stagnace. Důvodem není nic jiného než láska: není schopna překonat rozchod s předchozím partnerem. Proto se zoufale snaží být centrem pozornosti mužů všeho druhu, v nichž hledá záblesk důvěry, pochopení, spojení. Film vypovídá o tom, co to pro mladé lidi dnešního světa znamená milovat a být milován...V sekvencích je zachycena atmosféra emoční smyčky buď v dynamickém pohybu nebo nepříjemně působících statických záběrech. Tak získává vyprávění realismus a vtahuje diváka do hranic hrdinčina traumatizované mysli, v bytě, na ulici v nočním klubu....Režisérka stále hledá autenticitu projevu, zatímco tu vidíme umělost současných vztahů. Nepřekvapuje, že tento rozpor je znamením generace Y, spolu se stálým vnitřním bojem, protože chtějí a zároveň se bojí dosáhnout s někým hluboké intimity. Film je přesvědčivým portrétem generace, vyprávěným s ironií a sebekritikou, ta domnělá emoční inteligence působí v jeho zrcadle tak směšně." (Mireia Mullor in Revista Insertos Cine, viz IMDb)  (50%) ()