Města duchů

Města duchů jsou pomníkem minulosti, svědkem současnosti a torzem budoucnosti. Stejnojmenný pětidílný seriál vyráží na 30 tisíc kilometrů dlouhou cestu po celém světě. Cíl: objevit, jak taková města duchů vznikají. Podívejte se, jestli se malé městečko na jihu Itálie může samo zachránit před zánikem. Zjistěte, jestli neobydlené ruiny na jihu Turecka můžou posloužit jako pomník, a zároveň spirituální domov vysídlených obyvatel. Uvidíte také, co se stane, když celá generace Číňanů zanechá děti a jejich prarodiče na venkově. Nebo jak se cítí lidé žijící v okolí zakázané zóny ve Fukušimě, když se z jejich domovů přes noc staly smrtelně zamořené, neobyvatelné pasti. A jak by se dalo oživit velké, ale zbankrotované město Detroit, kde se zločin rozmáhá rychleji, než se rozpadají trosky opuštěných budov. Navštivte pět zdánlivě pustých Měst duchů a setkejte se s těmi, kdo v nich pořád ještě žijí. (TV Prima)

ostravak30

Ač je to vcelku výpravná podívaná po světě a jeho zajímavých místech, za mě je zde jeden problém, proč dávám jen tři hvězdy. Já čekal seriál o opuštěných místech. A rozhodně ne o těch, která brzo opuštěna budou, protože to všichni v brzku očekávají. Například Detroit je jen pár opuštěných čtvrtí, ale rozhodně ne město duchů. To si představuju jinak. Například jsem četl o opuštěném hornickém městečku někde v poušti v USA. Tak asi takový materiál jsem čekal do tohoto seriálu. Místo toho jsme sledovali místa, která se pomalu vylidňují, ale do města duchů mají daleko. Z tohoto pohledu se k podstatě seriálu blížili jen dva díly. ()