Mezi dvěma světy

(festivalový název)
  • Izrael Bar Bahar (více)

Tři Palestinky s izraelským občanstvím společně sdílejí telavivský byt. Daleko od přísného dohledu rodiny či vesnice žijí svůj život v centru „moderní a progresivní“ židovské společnosti, která je vždycky bude považovat za občany druhé kategorie. Vyplatí se získat zdánlivou svobodu a nezávislost za cenu zpochybnění vlastní identity? (Festival izraelského filmu Kolnoa)

BabyMilena

Pro nás "ze západu" nic až tak šokujícího, ale pro zúčastněné zřejmě velmi aktuální a citlivé téma. Příběh tří palestinských žen, které nechtějí dál žít ve zkostnatělé společnosti plné zákazů a pravidel platící zejména pro ně. Dle mého názoru žít svobodně bez přísných náboženských pravidel neznamená, že musí hned šňupat koks a kouřit jednu za druhou, ale to byl zřejmě záměr, aby kontrast světů více vynikl. Film otevírá celou řadu ožehavých témat, a tak není překvapivé, že v muslimském světe sklidil dost negativní reakce. Konec vyznívá trochu do ztracena, četla jsem, že film byl původně zamýšlen jako trilogie, ale o pokračování jsem se nikde nedočetla, tak třeba se ještě dočkáme, určitě by to bylo zajímavé a přínosné. ()