Australská železnice

všechny plakáty
Dokumentární
Austrálie, 2016, 21x43 min

David Holroyd

Obrovské vlaky, které patří k těm největším na světě, jsou vládci australského vnitrozemí. Vydávají se na velkolepé cesty nehostinným kontinentem a lidé na ně spoléhají... Králové australské divočiny přijíždějí: nejdelší a nejtěžší vlaky světa. Seriál Australská železnice proniká do zákulisí a představuje strojvedoucí, posádky a železniční týmy, kteří se musejí vyrovnat s krokodýly, přílivovými vlnami, silnými tropickými bouřemi, prudkým stoupáním i ostrými zarážkami. Jejich zodpovědnost je obrovská: musejí zajistit, aby pasažéři a náklad dorazili bezpečně na místo určení, i když jejich cesta vede extrémně drsnou, náročnou, ale překrásnou krajinou. (TV Prima)

Marze

Fascinující jsou ty obrovské pusté vzdálenosti. V Austrálii jsem byl v roce 2008 například v Blue mountains ukázaných v druhém díle. Všichni obyvatelé chtějí bydlet u moře, nejlépe na tzv. zlatém pobřeží - bohatém pásu Melbourne - Sydney - Brisbaine. Ve vnitrozemí je jen tzv. bush, na jejichž farmy se nikdo moc pracovat nežene. Tedy křoví a rovina. Dřív byla Austrálie pokrytá lesy, ale první osadníci je vykácely, přepásané pastviny se změnily a pak koukali jak puci na suchý beton. Imigrační politika diskriminuje bílé žadatele z Evropy a preferuje asiaty jako Korejce apod. Takže se tam rychle mění kultura. V tomto dokumentu vidíme rovinatého "křoví" nadúrodu, ale dozvěděl jsem trochu o fungování železnice. ()

magu

Obrovké sklamanie. Dozviete sa minimum informácii o austrálskej železnici, ale zato vám bombastickým štýlom ukážu, s akými "neuveriteľnými" problémami sa stretávajú ľudia okolo vlakov na tomto kontinente. Štýl, akým je natočený tento dokumentárny seriál, je veľmi nešťastný, blížiaci sa štýlu "nováckej" novinárčiny. Pre mňa, ako železničného fanúšika a človeka, ktorý sa aj profesionálne venuje železnici, bolo utrpenie sledovať to. No a vrcholom je český dabing! Prečo to neprekladá človek, ktorý sa vyzná v železničnej terminológii. Príšerné! Neodporúčam sledovať a železničiarom priam prikazujem vyhnúť sa tomuto seriálu. ()