Treblinka: Hitlerův tábor hrůzy

(TV film)
  • USA Treblinka: Hitler's Killing Machine (více)
USA / Velká Británie, 2014, 50 min

Prostor ležící hodinu cesty od Varšavy už sedmdesát let střeží jedno z nejstrašlivějších tajemství druhé světové války. Treblinka byla jedním z nejukrutnějších hitlerovských koncentračních táborů. Nacisté se už v roce 1943 snažili zahladit po něm všechny stopy; buldozery srovnaly tábor se zemí a pak bylo jeho území osázeno stromy. Na základě výzkumů britských archeologů však lze s velkou pravděpodobností vyslovit otřesné číslo: V plynových komorách Treblinky přišlo o život 870.000 lidí. (TV Spektrum)

Arsenal83

Zamerané skôr na city tých akože archeológov, ako na skutočnú vedu. Nijako sa im nepodarilo dokázať, že tam tých 1,6 milióna ľudí za tak krátky čas naozaj zomrelo. Skôr nahrávajú pochybovačom tohto tvrdenia. ()

Volodimir2

Treblinka bol posledný tábor smrti z troch, ktorých sa akcia Reinhard týkala. Takže po Belzecu a Sobiboru sa začala v máji 1942 výstavba ďalšieho tábora smrti v blízkosti poľskej dedinky Treblinka. Samotné vyhladzovanie začalo už v júli 1942. 19. augusta 1943 dorazil do tábora posledný transport s asi 7600 Židmi, všetci ešte v ten deň boli usmrtení. Následne zvyšok väzňov začali ničiť všetky stopy po existencii tábora. Po skončení tejto úlohy boli títo väzni strážcami z SS zastrelení alebo premiestnení do Sobiboru. Treblinka II tábor smrti bol v novembri 1943 zlikvidovaný a spolu s nim zmizlo aj 850 tisíc predovšetkým Židov. Budovy zhoreli, komory, ploty rozobrali, všetky telá zhoreli a základy objektov zakryli vrstvami piesku. Potom zasadili stromy, územie rozorali a celú oblasť nakoniec premenili na nevinne vyzerajúcu farmu posiatu zemiakmi. Tábor Treblinka I, pracovný tábor, fungoval až do júla 1944 do oslobodenia Sovietskou armádou. Treblinka II sa stala bodom sporu medzi popierateľmi holokaustu a 70 preživšími s niekoľkými fotografiami z tohto tábora. Nacisti urobili tak výbornú prácu, že továreň smrti bola takmer dokonale ukrytá. Ale minulosť sa dá skryť pred všetkými, ale nie pred archeológmi. A tak forenzná archeoložka Caroline Colls získala prístup k výskumu a kopaniu v jednej z najväčších kriminalistických záhad minulosti. Hitlerov tajný vyhladzovací tábor v poľskej dedinke Treblinka. V dokumente sledujeme snahu tejto archeoložky o vymazanie sporných bodov popierateľmi holokaustu a o znovu objavenie Hitlerovho vyhladzovacieho tábora v blízkosti dedinky Treblinka. Dokument ma množstvo nedostatkov, je násilne urýchľovaný a s nálezmi sme boli zoznámení len okrajovo alebo vôbec. A neviem, keby som bol na strane popierača holokaustu, či by ma s týmito argumentami presvedčila. ()