Noc s leguánem

• USA The Night of the Iguana

Muž a žena. Láska a touha. Pád a vykoupení. V jedné jediné noci se vše setká. Na odlehlém mexickém pobřeží. Kněz ve středních letech se snaží uspořádat svůj zničený život a dát jej znovu dohromady. A tři ženy - smyslná majitelka hotelu, éterická umělkyně a žhavá puberťačka - jej mohou zachránit. Nebo naprosto zničit. Vynikající výkony herců Richarda Burtona, Avay Gardenerové a Deborah Kerrové pod vedením legendárního režiséra Johna Hustona skvěle přenesly uznávanou divadelní hru Tennesseeho Williamse na filmové plátno. Noc s leguánem - to jsou protichůdné vášně a překvapující vtip, rozpor mezi sny a hořkosladkou skutečností. Film získal oscarové ocenění za výpravu a v dalších tech kategoriích byl nominován. (oficiální text distributora)

pollstro

Obtížná komunikace mezi všemi zúčastněnými, kterou Huston na základě divadelní hry vkládá do filmu a zároveň ji prezentuje jako nejsmutnější lidské neštěstí, které zároveň sděluje, co veškeré hlavní herecké obecenstvo přivádí do turistického hotelu. Z počátku obsahově velmi překvapivé, záhadné a vlastně nic neříkající, ale následně neočekávaně promlouvá k duchu, přesvědčuje mysl a nabízí jedinečně smysluplný filmový zážitek, který v prostředí západního pobřeží Mexika odhaluje mimořádné osudy jednotlivých životů, které při hlubší divácké pozornosti nabízí možnost spatřit jistý pocit bezmoci a navíc beznadějnou životní situaci, která umožňuje při určité sympatii sdílet utrpení s postavami. Nemluvě o tom, že veškeré ženské herecké obsazení jednoduše kraluje celému dění. Při nízkém očekávání jednoznačně překvapivé a jedinečné. "Nothing human disgusts me, Mr. Shannon, unless it's unkind, violent." ()

Aug

Noc s leguánem je vynikající adaptace divadelní hry Tennesseeho Williamse. “Váš problém je nejstarší na světě – je to potřeba věřit v něco, v někoho – věřit v ledaco, v ledaskoho… věřit v něco,” říká hlavní postavě, ztroskotavšímu kazateli Larry Shannonovi, Hannah Jelkesová. “Když žijete jako já ve fantazijní sféře a konat musíte ve sféře realistické, když vás straší, když se zjeví vaše strašidlo…,” tvrdí Shannon... Proč v někoho, něco věřit? Co si počít se strašidly naší fantazie? O milosrdenství, o soucitu. O tom všem pojednává tento plnokrevný film obsahující to nejlepší z klasické americké dramatiky, stejně jako špičkové herecké výkony ... ()

JARDAHONDA

Noc s Leguánem, kterou podle slavné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil legendární režisér John Huston s vynikajícím hereckým obsazením v čele s Richardem Burtonem, Avou Gardner a Deborah Kerr, pulzuje protichůdnými vášněmi a překvapivým nádechem vědoucího humoru. Film, který získal Oscara a na tři další byl nominován, zkoumá temnou noc jedné mužské duše a osvětluje rozdíl mezi sny a hořkosladkou kapitulací před realitou.. ()