Aljak

Ďalší z filmov o dôsledkoch roku 1947, ktorý znamenal rozdelenie Pandžábu a s ním aj obrovský zásah do státisícov ľudských osudov. Kontroverzné umelé rozdelenie historického regiónu medzi Indiu a Pakistan má ďalekosiahle následky ešte aj dnes - a presne o tom celom je tento film. Miestami to celé pôsobí možno až úsmevne, ale bohužiaľ, taká je realita. Je to smutné ako sa jeden národ ocitol na dvoch stranách oddelených hranicami, ktoré dodnes pripomínajú to "geniálne" rozdelenie, aj po vyše 70 rokoch. Film mal v podstate taký tragikomický dramaticko-romantický nádych. Ale musím uznať, že tento príbeh sa mi svojim konceptom a kontextom páčil. Spočiatku mi to pripomínalo preslávenú babylonskú romantiku medzi Pyramom & Thisbé. No potom sa to zrazu akosi náhle prehuplo k plánovaniu svadby, čo bolo podľa mňa až príliš jednoducho dosiahnuteľné. Až som zostal z toho zarazený ako to rýchlo klaplo, a dokonca bez nejakých veľkých námietok zo strany oboch rodín. A práve toto mi pokazilo dovtedy výborný dojem z tohto filmu. Každopádne, posolstvo na podklade historicko-reálnych následkov to opäť pozdvihlo k nadpriemeru. ()

Andrea1717

Príbeh lásky z Punjábu, ktorý začne jedným pohľadom cez hranice do Pakistanu. Mladý Ind sa zapozerá do krásnych očí dievčaťa z Pakistanu a nadôvažok Moslimky. FIlm je o tom čo všetko musia urobiť, trošku klamať, trošku manupulovať, aby dokázali prekonať predsudky, náboženské rozdiely a prísne strážené indicko pakistánske hranice. Je o tom čo spôsobilo rozdelenie Indie v roku 1947, ako sa s tým ľudia ťažko vyrovnávajú aj po mnohých rokoch, ako nútení vysťahovalci celý život smútia a trápia sa pre zem, ktorú museli opustiť. Trochu smutný, trochu úsmevný, zamilovaný a veľmi dobrý. ()