Severní Kyklady, modrobílá poezie

(TV film)
  • Francie Cyclades Nord : Bleu, blanc, bleu
Francie, 2008, 52 min

Zřejmě nejproslulejší záběry řeckých ostrovů s komentářem Marthy Elefteriadu. Modř moře, bíle omítnuté domky, křivolaké uličky, větrné mlýny, holubníky, olivové háje, nádherné pláže a zářící slunce – to vše vytváří nezapomenutelnou krajinu snů. Kyklady mají mytické kouzlo a jejich obyvatelé, i přes nápor moderní doby, stále věrně ctí své letité tradice. Kyklady se nedají jen tak jednoduše popsat, Kyklady se musí vidět a zažít! Českým komentářem film tentokrát doprovodí zpěvačka řeckého původu Martha Elefteriadu. (Česká televize)

dopitak

Andros, Mykonos, Delos, Tinos, Paros, Antiparos. Zase jako vždy, všude musíme vidět církevní slavnosti, noční tancovačky. Kam jet na pláž, který ostrov má nejhezčí přírodu, nejlepší treky v horách - to se nedozvíte. Proč ani v severní, ani v jižní části (dva dokumenty) není Syros (je jen zmíněn díky Hermopoulis, hlavnímu městu souostroví), je mi záhadou. Zase plky o suchu, nehostinné krajině, problémech se zavlažováním. Člověk by měl pocit, že africký výlet na Saharu je proti Kykládám procházka oázou. Ve skutečnosti všude teče pitná voda (lze pít!), je tu dostatek olivovníků, vinic a zemědělské půdy. Netuším, proč pořad převzala i ČT, protože původní komentář v dokumentu ABCD čte Libor Terš. ()