Fantastické inženýrství - Série 3 (2017) (série)

Radioteleskop FAST (S03E01)

(epizoda)
  • Velká Británie World's Largest Radio Telescope (více)
Velká Británie, 2017, 42 min

Pětisetmetrová parabola je největší na světě, přesto na ní mohou být nastaveny snímače s přesností jednoho centimetru... Fyzik Andrew Steel se vydal daleko na čínský venkov, aby nám ukázal zázrak moderní techniky, jenž nám jednou pomůže odhalit ta největší kosmická tajemství. Tento potenciální klíč k vesmíru leží ukrytý před zvědavými zraky uprostřed hor. V provincii Kuej-čou v jihozápadní Číně bylo v přírodní proláklině postaveno jedno z nejnovějších špičkových zařízení pro průzkum vesmíru. Sférický teleskop s pětisetmetrovou aperturou, zkráceně FAST, je největší a nejcitlivější radioteleskop na světě. Dokáže zachytit signály ze vzdálenosti milionů světelných let a pomůže nám odhalit tajemství našeho vesmíru. Radioteleskopy zachytávají rádiové vlny, které vysílají vesmírné objekty. Astronomové je díky nim mohou spatřit podobně jako letadlo na radaru. Tento technický výtvor za 180 milionů dolarů, dokončený v září 2016, dohlédne dál než kterýkoli z dosavadních radioteleskopů. (Česká televize)