Du jiao he

• Tchaj-wan 獨腳鶴

Jedné noci je čtveřicí vrahů vyvražděna celá rodina úředníka, jež byl pověřen zavést ve městě pořádek. Z rodiny přežila malá Fong Lin (Lily Li), která ze zákrytu vše sledovala, a její mladší bratr Hsiao Yu (Barry Chan), coby novorozenec, kterého vrazi odnesli a ujali se ho. O Fong Lin se staral stařec, který ji naučil techniku jeřába, a proto si začala přezdívat One-legged Crane. Po 15 letech tréninku se vrací do města hledat vrahy a také svého ztraceného bratra, kterému bude muset dokázat, že za svého otce považuje vraha toho skutečného. (Modiwish)

Modiwish

Málo známý tchajwanský kousek, ve které plejádu známých herců nebudete moc hledat. Kromě pohledné a zdatné Lily Li a jejího ztraceného bratra Barryho Chana, zde hrají málo známé tváře a Lo Lieh tady má asi dvacetiminutový štěk. Schéma je velice prosté. Jedné noci je vyvražděna rodina, ze které přežije pouze malá dcera vysokého úředníka. Její mladší bratr, ještě v plenkách, je unesen a vychován vrahy jeho vlastních rodičů. Vrazi byli dohromady 4. Když dívka dospěje, ovládá styl jeřába a hodlá se mstít a najít ztraceného bratra. Souboje jsou rozděleny do krátkých sekvencí, které jsou tvořeny několika údery a kopy, takže nepůsobí tak lehce a jednolitě. Na druhou stranu se ve filmu líta naprosto minimálně, takže aspoň vypadají více realisticky, nicméně celkový dojem ze soubojů je průměrný. Ačkoliv One Foot Crane trpí scénáristickými nedostatky, tak se je snaží kompenzovat minimem postav a spousty soubojů, o jejichž kvalitách jsem mluvil. Ačkoliv realizační tým tvořili málo známý režisér Wu Min-Hsiung, scénárista Sek Man-Woo, nebo choreografové soubojů Ma Chiang a Su Kuo-Liang, přichystali si celkem kvalitní snímek, u kterého jsem se rozhodně nenudil. Ke čtyřem hvězdám chybělo málo, jen kdyby si více pohráli se souboji. ()