Ju e lai dian

• Čína 巨额来电 (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Čína / Hongkong, 2017, 123 min

Vavča

Oxide Pang točit filmy nezapomněl a přináší zajímavý námět na téma kriminální skupiny zabývající se internetovými, telefonními podvody. Velí tomu charismatický lhář Lin Yahai (Joseph Chang) a nekompromisní gothic girl Liu Lifang (Kwai Lun-Mei), která přímo cvičí nové rekruty. Na stopě tohoto gangu je masivní tým z pevniny, včetně štěnice Ding Xiaotian (Chenney Chen) a jednoho mladého policisty. A tady vězí kámen úrazu, na elitní tchaj-wanskou dvojku prostě ti mladí rybízci na straně policie vůbec nestačí v charismatu ani schopnostech (byť ženská představitelka se snaží a je relativně sympatická), za to její mužský kolega nedokáže předvést nic, je zoufale bezvýrazný a slabý. Linie policejního vyšetřování se postupně šine, ale mnohem zajímavější je sledovat kriminální gang a jeho osudy. Z poklidného tempa infiltračního krimi-thrilleru se náhle nekompromisně vtrhne do akčního finále, za které by se ani věhlasnější kolegové z Hong Kongu nemuseli stydět. Přesto však největší síla snímku netkví jen v akci, ani bravurně podaném konci, kde moralizování nepůsobí prázdně a bezzubě, nýbrž v brilantně napsaných zahraných postavách. Příště obsadit lépe protistranu a 4 hvězdy jsou doma. Takhle je to za 3,5 hvězdy. Film mě mile překvapil jak nekompromisně a bezpříkras představuje ekonomickou kriminalitu Číny a tvrdé následky na život tamních obyvatel, kde se snoubí nevýhody a kapitalismu a komunismu v jednom. ()