Alex James: Slowing Down Fast Fashion

• Slovensko Spomaľovanie rýchlej módy (festivalový název)
Velká Británie / Francie / USA, 2018, 65 min

Režie:

Ben Akers

Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Tzv. rýchla móda našej planéte tak veľmi škodí, a preto nutne potrebujeme alternatívu. Musíme spomaliť. Alex James sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť ako sme sa do tohto stavu dostali. A čo je dôležitejšie, čo môžeme s problémom urobiť. Dokáže niečo rýchlu módu spomaliť? (Ekotopfilm)

Marze

Dokument jsem shlédl a hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. V úvodu je řečeno, že odívání je po dolování a zemědělství třetím největším znečišťovatelem planety. Oblečení se vyrábí, aby vydrželo jednu sezonu (mé džíny jsem si musel po třech měsících nechat opravit a vyztužit, připojuji se tedy k přání autorů, aby oblečení více než hrálo také vydrželo). V Číně platí výrobce dělníkům 5 dolarů na hodinu, v Bangladéši jeden. 80% z oblečení je z ropy a na skládce se nerozloží. Pobavilo mě stvrzení jedné ženy, že budeme muset žít tři metry nad zemí, nebo nemódní oblečení zakopávat pod zem. Styly přichází čím dál rychleji - jednou za měsíc nebo i za týden. Pobaví i rozhovory s shopaholičkami "Kupuju stovky, nestačím sundávat visačky", další 19 letá s omezeným rozpočtem říká: "Nic mě tak netěší jako nakupování, když se mi něco zalíbí...". Dozvídáme se, že nová generace mužských návštěvníků obchodů nakupuje jak ženy. Cílem je vlastnit, hodnotíme se podle obsahu nákupní tašky. Nebudu si o tom nic zjišťovat, zjistila bych, že jsem problémem. Bavlna škodí také - pesticidy, 10 tisíc litrů vody a jedny džíny. Řešením je podle autorů vlna. Souhlasím s předešlým komentářem, že tato pasáž vypadá jako propagační firemní video. Vlna se prý rozkládá a obohacuje půdu živinami, oblečení z vlny není tak rychle cítit potem. Autor navrhuje aby nás módní návrháři přesvědčovali, jak hloupé je nenosit přírodní materiály. Ve vlně každý vypadá nóbl. A vyzývá: "Kupujte oblečení s osobností- dlouhotrvající, opravené, charita. Občas se objeví humor , jako třeba "pojmem slow food naši rodiče mysleli pojem food". ()