Tajný život skal

Česko, 2015, 4 h 20 min (Minutáž: 26 min)

Režie:

Alan Lederer

Kamera:

Ladislav Rataj

Hudba:

Václav Fiala

Václav Cílek (průvodce)

Epizody(10)

Pískovce vznikaly před sedmdesáti miliony lety. Co se s nimi za tu dobu dělo? Geolog a spisovatel Václav Cílek se nám pokusí tyto skutečnosti poodhalit. Zavede nás na pět míst; z neobvyklých úkazů vyčte konkrétní stopy, abychom si vytvořili základní představu o pískovcových „pohádkových" místech. Poznáme unikátní skálu, tvořenou železitým pískovcem u Střezivojic, skalní hřiby v Broumovských stěnách, majestátní polabské pískovce na Königsteinu, posvátné krajiny stolových hor kolem známého poutního místa ve Vambeřicích a skončíme u pískovcového zázraku uprostřed Evropy: u betlému, který vytesal do skály nedaleko Kuksu přímo Matyáš Braun. Čeká nás příroda, skály i kameny v proudu času, ale i nadčasové úvahy Václava Cílka o krajině mezi skálami, stromy a člověkem. (Česká televize)

Recenze uživatele Sofinek k tomuto seriálu (1)

Tajný život skal (2015)

Projev pana Cílka je příjemně kultivovaný a náplň jednotlivých dílů tohoto dokumentárního seriálu je nesmírně zajímavá. Líbilo se mi to, že se jednotlivé díly neomezovaly vždy jen na jedinou oblast České republiky, nýbrž že se věnovaly různým, mnohdy i od sebe dost vzdáleným lokalitám. Ono "přeskakování" na mě nepůsobilo nijak rušivě, spíš naopak, přidávalo to jednotlivým dílům na atraktivitě. Dále pak oceňuji, že pan Cílek svůj výklad doplňoval vlastnoručně kreslenými obrázky a schématy - v době, kdy by to všechno šlo bez problémů zpracovat v digitální podobě, to působí tak nějak lidsky a sympaticky. Můj nejoblíbenější díl je ten o značkách ve skalách. ()