Tajný život skal

Česko, 2015, 4 h 20 min (Minutáž: 26 min)

Režie:

Alan Lederer

Kamera:

Ladislav Rataj

Hudba:

Václav Fiala

Václav Cílek (průvodce)

Epizody(10)

Pískovce vznikaly před sedmdesáti miliony lety. Co se s nimi za tu dobu dělo? Geolog a spisovatel Václav Cílek se nám pokusí tyto skutečnosti poodhalit. Zavede nás na pět míst; z neobvyklých úkazů vyčte konkrétní stopy, abychom si vytvořili základní představu o pískovcových „pohádkových" místech. Poznáme unikátní skálu, tvořenou železitým pískovcem u Střezivojic, skalní hřiby v Broumovských stěnách, majestátní polabské pískovce na Königsteinu, posvátné krajiny stolových hor kolem známého poutního místa ve Vambeřicích a skončíme u pískovcového zázraku uprostřed Evropy: u betlému, který vytesal do skály nedaleko Kuksu přímo Matyáš Braun. Čeká nás příroda, skály i kameny v proudu času, ale i nadčasové úvahy Václava Cílka o krajině mezi skálami, stromy a člověkem. (Česká televize)

Recenze uživatele Jirkacek k tomuto seriálu (1)

Tajný život skal (2015)

Pořady od Václava Cílka obdivuji již několik let a tak byla jen otázka času, než dojde řada i na Tajný život skal. Na rozdíl od jiných pořadů mne však až tolik nechytl, nicméně z projevu geologického génia jsem byl nadšen. Mým tajným snem je se s ním někdy vydat na pochůzky po české zemi a poslouchat jeho poznatky o věcech, které bych normálně bez povšimnutí minul. Ale vraťme se na zem, respektive do světa skal a kamenů. V tomto desetidílném seriálu nás Václav Cílek provedl po české republice, ale odskočili jsme si s ním i do krásné Vídně, které byl věnován skoro celý díl, o něž se dělila s Prahou. Souhlasím s jeho názorem, že si obě města jsou tak blízká, stejně jako jsme kdysi měli blízko i my k Rakušanům. Zaskočili jsme i do Saska na pevnost na Labi, ale hlavně jsme poznávali tu naši nádhernou českou krajinu, která běžnému člověku slepému k té kráse může připadat tak obyčejná. Nejvíce se mi líbily pískovcová skalní města a Broumovské stěny. Zajímavé bylo i putování po Karlových Varech. Až na zem mi spadla pusa, když pan Cílek vlezl do polosuché či polomokré Vltavy, začal vytahovat jeden kámen za druhým a vyprávěl odkud do Prahy a kdy připlaval. Na druhou stranu se mi často stávalo, že jsem výkladům o kamenech nerozuměl, ale to je problém můj a ne vypravěče. Taky mne dostalo to kreslení obyčejnými pastelkami na papír, kde ním slavný geolog ukazoval, jak ty hory či sopky vlastně vznikly a jak to tehdy v přírodě fungovalo. Nesmím zapomenout ani na několik zajímavých památek, které jsme spolu poznali, za to moc díky. Suma sumárum, Tajný život skal ode mne získal tři skalní hvězdy ***. ()