One: Kagajaku kisecu e - True Stories

• Japonsko ONE ~빛나는 계절로~ True Stories (více)
všechny plakáty
Drama / Pornografický
Japonsko, 2003, 3x30 min

Ryuuhei

Jak nejlépe zakončit dohrání remaku mé oblíbené vizuální novely ONE, než tečkou ve formě anime adaptace? Resp. tedy mého vůbec prvního „hentai“, které jsem poprvé zhlédl před víc než 10 lety. Proč onen žánr v uvozovkách? Vše vysvětlím. Na úvod bych chtěl říct, že shrnout ve 30minutových epizodách děj, který v původní vizuální novele dá dobrých pár desítek hodin, pokud se člověk rozhodne pokrýt příběh všech hrdinek, je poněkud složité i u delších sérií. Scénáristi si s tím nicméně u této kratičké OVA poradili po svém. Vzali ústřední téma „světa věčnosti“, hrdiny, který se do něj brzy chystá odejít a tím zmizet i z toho reálného a vzpomínek všech okolo, zasadili jej do rozmezí jednoho týdne, děj obecně přesunuli z konce devadesátek do počátku milénia (vzhledem k vydání titulu to chápu), a nakonec vybrali tři nejzajímavější hrdinky, které původní vizuální novela nabízela. Slepou Misaki, tichou Akane a kamarádku z dětství, Mizuku. S těmito třemi postupně hrdina přichází do kontaktu, snaží se s nimi sblížit a utvořit i silné pouto, které ho, lehký spoiler, může vysvobodit a přimět v reálném světě setrvat. Aby každý díl nefungoval jako alternativní časová linka, figuruje zde trochu zvláštní, ale v rámci možností pochopitelná kontinuita, kde zkrátka po každém sblížení vybraná hrdinka na hrdinu nakonec zapomene a svět se točí dál. Vše obohacují snové sekvence, kde hrdina spolu s tajemnou dívkou rozjímá nad smyslem existence a pomalu se srovnává s tím, že ho věčnost brzy pohltí. První epizodu, zaobírající se Misaki, beru jako tu asi nejvíc věrnou předloze - cokoliv se zde dělo, bylo jako vystřižené z vizuální novely a byla i radost sledovat všechny ty rozpohybované scény, které jsem si dosud jen představoval na základě popisu. Druhá epizoda za mě byla nejslabší, byť se zaobírala Akane, kterou mám jinak ze všech postav v předloze nejradši, nicméně pojala příběh spíš volněji a ten popravdě nezafungoval zdaleka tak dobře. Třetí a finální epizoda, již si ukousla Mizuki, kterou hrdina do té chvíle vesele odmítal, ačkoliv se mu dost vnucovala (což je něco, co jsem v předloze dělaj i já), beru jako takovou sladkou, možná ze všech dílů nejlépe zanimovanou a správnými emocemi zakončenou tečku. Bohužel na nějaké velké rozvíjení charakterů a vztahů nezbyl prostor, každá epizoda měla omezený čas a bylo tedy spoustu věcí třeba přeskočit a vzít to tak trochu z rychlíku. I přesto jsem rád, že se alespoň v openingu mihla např. Mio, Nanase měla rovnou i pár scének přímo v epizodách, nebo se v druhém díle na chvíli objevila Shiina. Pro čtenáře předlohy hezké pomrknutí. Hudební podkres byl přejatý z vizuální novely, takže potěšilo slýchat známé znělky v lehce odlišném podání. Jen ten opening se mi hudebně moc nelíbil, zpěvačka mi tam zněla až skoro znuděně a sem tam falešně - i když můžeme být rádi vůbec za to. Ale teď už k tomu, proč jsem to nazval „hentai“? Ačkoliv jde skutečně o 18+ titul, který obsahuje dané scény, kde se hrdina oddává milostným radovánkám s jednotlivými hrdinkami, celé interakce zabírají maximálně 5 minut - zbylých 25 tvoří naprosto normální děj. Těch 5 minut v každém díle je jinak absolutní vanilka, kde v žádném případě nedochází k jakékoliv dehonestaci dívčích hrdinek, ani k ničemu jinak extrémnímu. Kdyby se navíc těchto 5 minut vystřihlo, vůbec by to nic nezměnilo a následující scény by perfektně navazovaly. Sám jsem to s radostí přeskákal, protože nemám zapotřebí sledovat něco, co sem přidali jen kvůli zvýšení prodejnosti DVD a faktu, že jinak by se titul dostal vyloženě k nepočetným milovníkům předlohy, na něž je tato třídílná OVA nicméně také cílena. Ve výsledku jsem s adaptací relativně spokojen a považuju ji za zdařilou. Animační studio Arms, které má na kontě třeba Elfen Lied, odvedlo velice dobrou práci. Tvůrci si zjevně důkladně nastudovali předlohu a snažili se do 3 epizod vměstnat co nejvíc tak, aby to dávalo smysl i pro případné nové diváky. Tam bych se tedy trochu hádal. Ale mně, jako ohromného fanouška předlohy, snímek přece dokázal pohladit na duši a i teď, po letech, bych na konci tahal kapesníčky. Kvůli možným slzám, můj milý, úchylný čtenáři tohoto komentáře! Možná se žádné jiné adaptace ONE už nedočkáme, proto nešetřím hodnocením a hvězdu uberu jen v případě, že mě vyslyší všichni svatí a přinesou plnohodnotnou sérii. A ano, o tom druhém paskvilu, který nemá s předlohou téměř nic společného a po němž bych si nejradši vypláchl oči Savem, samozřejmě také vím. Bohužel. () (méně) (více)