Système K

• angličtina System K (festivalový název)
Francie, 2019, 94 min

Režie:

Scénář:

Kamera:

Hellboy

Ze života streetartových umělců z Konga. Nicméně vzhledem k tomu, že své umění vytváří a předvádí většinou přímo na ulici, je to označení trochu zavádějící - jiné, než pouliční umění v Kinshase snad ani neexistuje:) Film představuje plejádu umělců, kteří tvoří z toho mála, co mají. Sochař svařuje sochy ze železného odpadu, ze zrezlých nábojnic či počítačových součástek, malířka tvoří pomocí sazí a kouře, performer se prochází městem ve zlatém skafandru kosmonauta a muzikanti tvoří nejrůznějších součástek ze smeťáku... to vše za konstantního doprovodu bubínků a dalších rytmických nástrojů. Kongo by mohl být bohatý stát vzhledem ke svému nerostnému bohatství, ale místo toho se topí v odpadcích, které tam sváží vyspělé západní státy. Je skvělé vidět umělce, jak na problém poukazují za pomoci toho, co mají po ruce. Jedinou nevýhodou filmu je jeho délka, ke konci mi to přišlo až moc dlouhé. Ale jinak hezká, pestrobarevná podívaná na lidi, kteří netvoří pro peníze, ale protože to tak cítí. ()