Putování s pravěkými zvířaty

Velká Británie, 2001, 29 min

Hudba:

Ben Bartlett

Kenneth Branagh (vypravěč)

Minule jsme plavali s velrybami. Dnes se přesuneme o 11 milionů let dál a setkáme se s obyvateli světa, v němž vládne sucho. Seznámíme se přitom s největším suchozemským savcem všech dob – s Indricotheriem. Nacházíme se v době zvané oligocén. Svět má za sebou katastrofální klimatické změny, které vedly k vyhynutí každého pátého živočišného druhu na Zemi. Příroda se však brzy vzpamatovala. Všechno je jiné než předtím. Na Zemi vládne jiné počasí, rostou tu jiné rostliny a žijí jiná zvířata. (Česká televize)

Rozjimatel

[4,5*]     Epizóda sa odohráva pred 25 mil. rokmi (oligocén), na území dnešného Mongolska, po vyhynutí každého piateho druhu kvôli klimatickým zmenám.  Predstavené sú nasledujúce živočíšne druhy:   1. Indricotherium (Indricothere) - 15 t obor, 7 m vysoký, žiaden predátor sa ho nedotkne, nič od dinosaurov nevyrástlo také obrovské, príbuzný nosorožca.   2. Hyaenodon - mäsožravec veľký ako nosorožec, 3 m dlhý, cez 200 kg, vrcholový predátor doby.   3. Chalicothere - 3 m vysoký bylinožravec, 350 kg, chodí po hánkach, aby chránil svoje dlhé pazúry, najbližší súčasný príbuzný je kôň.   4. Entelodont - gigantický, 2 m vysoký, 350 kg, agresívny mrchožrút, vzdialený príbuzný prasaťa.   5. Medvedí pes (Bear dog, Amphicyonidae) - 30 cm vysoký, 15 kg, mäsožravec, príbuzný psa i medveďa. ()