Pedagogická poema

• Sovětský svaz Pedagogičeskaja poema (více)
všechny plakáty

Celovečerní sovětský barevný umělecký film byl natočen podle strhujícího románu zakladatele humanitní sovětské pedagogiky A. S. Makarenka, známého u nás pod názvem „Začínáme žít". Velký pedagog-spisovatel napsal „Pedagogickou poemou'' vlastně historii pracovní kolonie pro bezprizorné, jejímž vedením byl v r. 1920 pověřen sovětskou vládou; v působivém líčení nevšedních situací ze života kolonie a ve znamenitých charakterových studiích desítek chovanců sleduje spisovatel hlavní myšlenku, kterou se při své pedagogické práci řídil a která se stala základem sovětské pedagogiky úlohu pracovního kolektivu při vytváření a formování lidského charakteru. Filmoví zpracovatelé vybrali s poměrným úspěchem pro film právě ty nejvýraznější scény, v nichž se tato myšlenka nejjasněji odráží. (FILMOVÝ PŘEHLED 39 / 1956) (oficiální text distributora)

GAVIN17

Knihu Pedagogická poéma Antona Semjonoviče Makarenka jsem četl před více než 15 lety a dodnes si vzpomínám, jak hluboce na mne zapůsobila. Mistrovství pedagogického génia je úchvatné, jak dokázal originálními a nenápadnými postupy vzbudit v každém bezprizorném chlapci jeho nejlepší stránky osobnosti, dovedl pochopit každou individualitu, to vše je úžasné a celkové jeho dílo, co se rozsahu týče nemá v dějinách experimentální pedagogiky obdoby. Proto jsem byl velice zvědav na film a můžu říci, že mne nezklamal - výborné herecké výkony, hlavní jádro poémy, dobrá režie. Že je film kvalitní dokázalo i uznání na festivalech v zahraničí. Dávám filmu jednoznačně 5 hvězdiček a zároveň má místo v mé TOP 50 nejlepších filmů. ()