Agosto

Režisér Armando Capó ve svém sociálně laděném debutu čerpá z vlastního dětství na kubánském venkově během uprchlické krize v roce 1994, kdy masová nelegální migrace do USA způsobila ekonomickou pohromu a společenský chaos... Kuba, léto roku 1994. Uprostřed „speciálního období,“ jedné z největších krizí v dějinách země, se tisíce Kubánců snaží nelegálně dostat do Spojených států, aniž by měli sebemenší jistotu, že tuto riskantní cestu přežijí. Začíná bezstarostné období prázdnin a Carlos si užívá poklidného srpna, potuluje se venku s přáteli a také se poprvé zamiluje. Netuší, že zemi čeká krajně nejistá budoucnost, dokud jeho sousedé a známí nezačnou jeden po druhém odcházet za vidinou lepšího života. Přátelství se hroutí a rodiny jsou navždy rozděleny. Během horkého léta se Carlosův svět obrátí vzhůru nohama. (Cinemax)

slunicko2

Trochu uspávací pohled na každodenní kubánský život v polovině 90. let. 1) 40letý kubánský dokumentarista Armando Capó pojal svůj celovečerní debut (scénář a režie) autobiograficky. Filmu lze leccos vytknout - málo napětí, jalové vyústění, očividná neschopnost autora přesvědčivě sdělit divákovi, co sám zažíval. Na druhé straně pohled vesnického teenagera, jehož informace o světě pocházejí z toho, co říká soused či kamarád a co zaslechne v emigrantském kubánském vysílání, je věrohodný a neposkytuje příliš mnoho možností. Je tedy vlastně pravdivější, než podobné filmy, hýřící dobrodružstvím a akcí._____ 2) Film má podobný rozběh jako Jedna noc, ale s odlišným vyústěním._____ 3) Za zmínku stojí Damián Gonzáles Guerrero (hlavní postava Carlos) a Alejandro Guerrero Machado (Carlosův kamarád Mandy). ()

Enšpígl

Jo kolega slunicko2 to tady napsal dobře, s tím že já jsem se u filmu kde se vlastně nic nedělo, jen se v něm existovalo, bylo slyšet moře cítil docela hezky. I když mnohé záběry jasně říkaly, že bych měl vnímat především zoufalost kubanského lidu a bídu Kuby. Bylo vidět, že film točí dokumentarista. ()