Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Akční
  • Krimi

Recenze (5 455)

plakát

Po čem muži touží 2 (2022) 

Bavil jsem se. 1)  Film je herecký koncert 55letého Jiřího Langmajera, který nejenže skvěle odkoukal typické, pravda, poněkud stereotypní projevy ženského chování, ale současně si i pěkně nastudoval gesta 42leté Anny Polívkové (psycholožka Irena)._____ 2)  Dvojka má s jedničkou souvislost jen v námětu a jeho zpracování. Jinak ovšem nejde o pokračování předchozího filmu, byť jeho autor, scenárista a režisér v jedné osobě 45letý Rudolf Havlík jen pokračuje v nápadech z prvního dílu._____ 3)  Trochu mě mrzí, že konec je tak useknutý. Bylo by zábavné sledovat, jak se Irena po návratu do svého těla změnila. Rovněž postava Jiřího Langmajera (Kopy) se vznáší v jakémsi vzduchoprázdnu, jakoby Kopy předtím a potom vůbec neexistoval. Inu, možná tomu tak i je._____ 4)  Ale i tak jsem se bavil, což nemohu o naprosté většině dnešních českých "komedií" říci._____ 5)  Kromě již zmíněných herců mě pobavil i 53letý Leoš Noha (dělník na stavbě Fery), 41letý Jiří Maryško (krásně šilhající brankář Zygy). Zaznamenal jsem i svého oblíbeného 23letého Oskara Hese (fotbalista Číro)._____ 6)  Věk protagonistů uvádím k roku natáčení - 2021.

plakát

Raz, dva, tri (1985) (TV film) 

Zábavná hra od špičkového autora. 1)  Německý žid, novinář, spisovatel a především autor divadelních her Ferenc Molnár se narodil v Budapešti a 12 let strávil ve Spojených státech, kam utekl před fašisty. Psal v maďarštině, němčině a angličtině. Hrdý zastánce Rakousko-Uherska, pravděpodobně nejúspěšnější maďarský spisovatel v dějinách, vydělával ve dvacátých a třicátých letech 20. století odhadem více než milion dolarů ročně (!)._____ 2)  51letý Molnár napsal jednu z mnoha drobných divadelních her Egy, kettő, három v roce 1929. Místo děje není známo, jména postav naznačují, že nejde o Maďarsko. Navzdory Norrisonovu jménu to není ani Anglie, zmínka o blízkých horách naznačuje Rakousko nebo Německo._____ 3)  Představení stojí a padá s vtipným textem, který nedokázaly příliš shodit ani inscenační manýry slovenské televize pod vedením z Maďarska vypůjčeného 38letého Gábora Várkonyiho. Herci se nicméně snažili a celkový dojem je fajn._____ 4)  Aby prokázal své automobilové schopnosti, je taxíkář požádán, aby vyrobil několik automobilových vynálezů. Norrisonovi připadají tři prezentované nápady tak směšné, že si je sice ponechá, ale schová do šuplíku. Je to desetiválcový motor, světlomety, které otáčejí volantem ve směru jízdy (skutečně zavedeno v šedesátých letech), a systém detekce průrazu (zaveden v roce 2010)._____ 5)  Americký film Raz, dva, tři je postaven na podobném nápadu, ale svým provedením i vyzněním je úplně jiný. Doporučuji jej ke zhlédnutí.

plakát

Ha-Shoter Azulai (1970) 

Trochu vtipné, trochu trapné a trochu nudné. 1)  Potřebu fandit Azulaiovi po celý film (uživatel Willy Kufalt*****) jsem tedy rozhodně nepociťoval. Hlavní postava mi nepřišla ani tak moc hodná, jako spíš blbá._____ 2)  Spoiler. Pak najednou přišel switch a Azulai svými znalostmi Starého zákona dá na frak i ortodoxním Židům. Ihned poté prokáže znalost francouzštiny na úrovni rodilých mluvčích. Na konci se opět projeví, co je zač. Hodnej? Ne, prostě je blbej._____ 3)  Zábavné, byť velmi šablonovité zobrazení Francouzů, ortodoxních Židů a Arabů u mě vybudilo nějaký ten úsměv, ale na více hvězdiček to s ohledem na většinu snímku prostě nestačilo.

plakát

Serpico (1973) 

Oh, ty prohnilá Ameriko! 1)  Jedna z předností amerického způsobu života není v tom, že by v něm chyběly různé negativní až zločinné prvky (korupce, klientelismus, usurpace moci, bezohlednost a jiné), ale v tom, že se o věci po několika létech píše a točí filmy. Tato schopnost sebereflexe je zřejmě nejmarkantnějším důkazem pevnosti amerického životního stylu._____ 2)  Nechci být za cynika, ale neumím si představit, že by Serpico se svým přístupem a chováním vydržel tak dlouho naživu._____ 3)  Zajímavý koment: Maq**. Výstižný koment: Godhaj**.

plakát

Heya (1993) 

Jak se hledá pronájem v Japonsku. 1)  Spoiler. Chlap jde do realitky, formuluje své přání, jedou se podívat metrem na pokoj. Postupně navštíví čtyři nabídky, aniž si vybere. Pak se vyjasní, co je zač. Pátý pokoj je, jak se ukáže, ten pravý. Jako vyjádření odcizenosti moderní civilizace mě snímek přesvědčil. Ale určitě se na něj nepodívám znovu._____ 2)  Příznačné je, že si dívka ve zcela prázdném vagónu metra (je tam jen ona a klient) nasazuje sluchátka. Odcizená izolace na druhou._____ 3)  Jakkoli jsem vášnivý odpůrce klipoidních záběrů, které neumožňují vnímat jinak, než podvědomě a které mě nervují, slow cinema jakožto protiklad ukazuje druhý extrém. Při sledování mám pocit, že mi život utíká mezi předlouhými 61 záběry, aniž moc chápu, k čemu to všechno je._____ 4)  Snímek je dobrý jako pohled na tokijské reálie raných devadesátých let. Zvláště záběry z jedoucí povrchové dráhy a z ulic jsou zajímavé._____ 5)  Od 32letého scenáristy a režiséra, jindy též básníka či skladatele, Šion Sona je to můj první zhlédnutý film. Zatím..._____ 6)  Snímek je nesporně zajímavý a velmi filmařský. Většinu informací získá divák obrazem, zvuky a hudbou, velmi úsporné dialogy jen dokreslují celkovou atmosféru._____ 7)  Výstižný koment: desEsseintes*****. Zejména mě zaujal motiv únavy. Bohužel přesně ty důvody, které komentátor považuje za hlavní přednosti snímku, jsou důvodem mého nízkého hodnocení.

plakát

Mlýny (1994) (divadelní záznam) 

Divadlo Sklep v době své největší slávy. 1)  Po opakovaném zhlédnutí musím konstatovat, že představení navzdory svému kultovnímu statusu mě ani tentokrát příliš nenadchlo, dokonce méně, než tehdy._____ 2)  Sklepácký posun kamsi do absurdní grotesky tématu příliš nesvědčí. Scénář sám má sice pěknou pointu, ale průběžně mi do prostředí nesedí, ať ho napsal, kdo ho napsal._____  3)  36letý Jiří Fero Burda (vojín Šimák) měl hezkou postavu._____ 4)  Výstižný koment: Roxan**.

plakát

Jak vykrást banku (1964) 

Nuda s Louis de Funèsem. 1)  Film přináší zápletku s naivním řešením na úrovni IQ 80._____  2)  50letý Louis de Funès trochu rozpačitě dabovaný (2009) snaživým, nicméně huhňavým Václavem Faltusem, odvádí své obvyklé penzum gest a grimas, ale celkový dojem se jaksi vytrácí. Jakoby 40letý režisér Jean Girault zatím neuměl správně vypointovat gagy a situace. Nicméně ve stejném roce vznikl nepřekonatelný Četník ze Saint Tropez***** následovaný Četníkem v New Yorku**** o rok později a Senzačními prázdninami***** v roce 1967, všechny se stejnými scenáristy a režisérem. Tak nevím...

plakát

Človek na moste (1972) 

Komorní drama z války. 1)  Kladu si otázku: vedl by vzdělaný major wehrmachtu na konci roku 1944 takovou intelektuální ideologickou diskusi o poslání německého národa?_____ 2)  Na druhé straně oceňuji nejednoznačnou roli partyzánů (na dobu vzniku filmu dost nečekané) a silnou atmosféru._____  3)  Dobří byli ve svých rolích 37letý Ivan Mistrík (učitel Ondrej) a 36letý Leopold Haverl (německý major)._____ 4)  Zaujal mě očividný jazykový talent, německý důstojník, který po dvou létech pobytu na Slovensku hovoří bezvadnou slovenštinou._____ 5)  Rozsáhlé německé dialogy bez titulků neznalci němčiny poněkud znesnadňovaly orientaci v ději. Podle informací Slovenského filmového ústavu ovšem slovenské titulky ve filmu jsou. Mám to snad chápat tak, že česká distribuce slovenské titulky odňala, aniž dodala českou náhradu?_____ 6)  Výstižný koment: tonho***.

plakát

Renegáti (2017) 

Rozmarná variace na staré téma 1)  nás tentokrát zavede kamsi do Bosny a Hercegoviny. Ti zlí jsou tentokrát Srbové a ti hodní, věřte nevěřte, Američané._____ 2)  Snad jen 36letý Charlie Bewley (zamilovaný Stanton) v džínách (jen chvíli) a 30letý Dimitri Leonidas (Jack Porter) opravňují film v mých očích ke zhlédnutí.

plakát

Amir (2018) 

Neurotická íránská rodina  1)  ve stylu amerických rodinných existenciálních dramat působí sice trochu exoticky, ale po chvíli zjistíte, že její problémy ne. Podobných konverzaček jsem viděl spoustu._____ 2)  Ne, že bych se nedozvěděl leccos zajímavého. Víš, jaký je rozdíl mezi námi a ženami, ptá se chlap chlapa. Dostane se mu, věru, moudré odpovědi. My jsme muži, oni jsou ženy._____ 3)  Po čtyřiceti minutách jsem to vzdal.