Backstage: Láska ke třem pomerančům

(TV film)

Časosběrný dokument o vzniku inscenace surrealistické opery S. Prokofjeva v pražském Národním divadle. Láska ke třem pomerančům, surrealistická pohádka pro dospělé, je v mnoha ohledech pozoruhodná opera. Sergej Prokofjev ji napsal krátce po své emigraci z bolševického Ruska do USA jako svého druhu velmi kosmopolitní dílo: podle italské předlohy v ruské úpravě na francouzský text pro americké publikum. Za realizací této nevšední opery v Národním divadle stojí mezinárodní inscenační tým plný renomovaných umělců. Orchestr Národního divadla diriguje Brit Christopher Ward, režie se ujal Radim Vizváry, držitel Ceny Thálie, podle nějž jde o dílo tak čistě surrealistické, že v dnešní době umožňuje až filmové ztvárnění. Scéna, vyvíjející se od realistické k abstraktní, je dílem Borise Kudličky. Oceňovaný scénograf spolupracuje se světovými režiséry, navrhuje scény také pro film, divadlo, koncerty a mezinárodní výstavy. Autorkou odvážných fantaskních kostýmů je Natalia Kitamikado. Vynikající je rovněž obsazení pěveckých rolí. V hlavní roli hypochondrického prince milujícího pomeranče excelují sólista Opery ND Martin Šrejma a Aleš Briscein, pravidelný a vítaný host ve významných operních domech, majitel dvou Cen Thálie. V našem dokumentu sledujeme celý tvůrčí proces od počátku zkoušek do premiéry v květnu 2019. (Česká televize)