Hlasy umlčených (TV seriál)

Broken Silence

• Rusko

Deti iz bezdny

• Rusko

Дети из бездны

Dokumentární

USA / Argentina / Česko / Rusko, 2002, 300 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (4)

Velice smutné a velice krásně natočené. Produkce Stevena Spielberga je v těchto pěti story citelně poznat. Někteří přežili 4, Oči holokaustu 5, Děti z hlubin 3, Pamatuj si 4, Peklo na Zemi 5. Celkově ale dávám 5 a tleskám tomuto snímku.(19.3.2009)

od tohto dokumentu som formálne čakal oveľa väčší autorský prínos do jednotlivých častí (čo sa podarilo najviac asi v maďarskom dokumente), ktoré by spolu vytvárali neopakovateľné dielo o (dúfam) neopakovateľnom zverstve, ktoré by dokázalo divákovi sprostredkovať také vnútorné pohnutie mysle, aké som zažil pri dvoch mojich návštevách Osvienčimu. Žiaľ, celé je to v podstate "iba" 5 hodín na kameru rozprávaných príhod preživších z tohto obdobia, príhod častokrát veľmi originálnych, zaujímavých a všetkých smutných až strašných, ale... keďže sa snažím hodnotiť "film" a nie iba jeho námet, musím z hodnotenia ubrať. Nepochybujem že (aj) Spelbergova nadácia preživších Shoah má nahraných takýchto rozhovorov a svedectiev tisíce a je to iba dobre, no čakal som aj viac dobového filmového materiálu - na moje prekvapenie sa viaceré historické zábery v jednotlivých častiach opakovali, čo mi prišlo ako slabo odvedená práca rešeršérov . Ako memento pre aj dnešnú dobu (xenofóbia, rasizmus, paušalizácia etnických skupín - Rómovia, vojnoví utečenci-migranti) je to bezpochyby potrebné, ale ako som napísal v úvode, čakal som od tohto výrazne viac. DVD mi ležalo na poličke už asi 7 rokov, a za tie roky som do toho filmu vložil asi také očakávania, aké ani nemohol naplniť :) Každopádne odporúčam vidieť! ... P.S. ak si dobre spomínam na titulky, poľskú časť režíroval (alebo prinajmenšom spolurežíroval) aj Andrzej Wajda, ktorý tu medzi režisérmi nie je spomenutý.(22.7.2015)

Svědectví pekla na zemi... Nezapomínejme!(10.12.2009)

Viděl jsem o holocaustu snad vše, co je možné, ale tohle mi uniklo. Naivně jsem si myslel, že dokáži shlédnout všech pět dílů za sebou. Nejde to. Je to srdcervoucí...Nepochopitelná krutost vrahů a jejich posluhovačů. Dávám rozhodně plný počet a doporučuji všem shlédnout!(3.2.2018)