Jehňátko

Děj filmu se odehrává v současnosti na Sardinii, odkud režisér pochází. Ale mohli bychom také říci, že by se mohl odehrávat kdekoli v „postcovidové době“, všude tam, kde se z lidí stávají zamaskované přízraky, a kdy jakákoli snaha vybřednout z nezvratnosti osudu je předem odsouzena k nezdaru. Kulisou příběhu obyčejných bezbranných lidí, kteří marně zápasí o záblesk naděje, je vyprahlá pustina, která odkazuje někam k Antonioniho existenciálním scenériím industriální Apokalypsy (Červená pustina, Zabriskie Point, Zatmění). Drásavostí a syrovostí komorního dramatu několika postav na úzce vymezeném rodinném půdorysu se zase přibližuje k silným filmovým příběhům Carlose Saury (Eliso, můj živote, Anna a vlci). Přitom rámec příběhu by se mohl jevit jako bukolický. Je to, jak už název napovídá, prostředí pastýřů ovcí a jejich stád, a to nám evokuje biblické archetypy s postavami jako Kain, Abrahám, Izák či Jákob. Hlavní postavou je sedmnáctiletá Anita, která žije s otcem Jacopem na venkově, kde Jacopův otec Tonino chová ovce. Kamenité pastviny sousedí s vojenskou základnou, která po léta ničí zdraví a životy místních obyvatel. Anitě se změní život poté, co její otec onemocní na leukémii, na kterou zemřela i Anitina matka. Řešením by mohla být transplantace kostní dřeně, pokud by se našel vhodný dárce. Zbývá ale už jen měsíc času, a tak se Anita spolu s dědečkem pokouší navázat dávno přerušené vztahy mezi otcem Jacopem a jeho bratrem Gaetanem. (TV Noe)

SAINTS

Kvalitná intimná dráma o dospievani a rodinnych problemoch.Režiser ramcuje pribeh Anitinej rodiny,ktorá sa pomaly zmieruje s neodvratnou tragediou straty otca do aktualneho miestneho kontexu.Vojenská základna Nato leži,len pár kilomentrov od rodinnej farmy.Pre miestných každodenná realita nesie názvy vojenská okupácia,radioaktívna nočna mora(otec hlavnej hrdinky je chorý na rakovinu)a toxická kontimácia.Anitiná rodina priamo zažíva učinky testovania zbraní a ích katastofalný dopad na ích zdravie.Kedže zodpovednosť vinníkov neexistuje,obyvatelia sa musia postarať sami o seba.Film kladie hlavný dôraz na Anitine úskoky a na návrat strateného stryka späť do rodiny. ()