Janove zrno

(studentský film)
  • angličtina Jan's Grain

Film Janove zrno sleduje príbeh postaršieho muža, ktorý nie je spokojný s aktuálnou situáciou v krajine. Navzdory svojim neznalostiam, popleteným ideológiám, sa rozhodne kandidovať na prezidenta a najme mladých filmárov, aby mu natočili promo klip. Počas prvých spoluprác si však mladí filmári všímajú rozporuplné myslenie, xenofóbne názory a inklinovanie k socialistickým a fašistickým režimom. Jeho cestu do prezidentského paláca chcú nakoniec zdokumentovať, a tak sa začnú s Jánom Schwarzom stretávať častejšie, s úmyslom zapnúť nahrávanie tak, aby si to nový kandidát na prezidenta neuvedomil. Film sleduje frustrovaného človeka dnešnej doby, ktorému zatrpknutosť postupne zmení pohľad na svet zo širokého na veľmi úzky. (Morgur)

JitkaCardova

Tak věrně je tu evokovaná soucit i odpor budící trapnost a nedostatek soudnosti, že jsem do poloviny přemítala, jestli se tohle dá zahrát a zrežírovat, a hodně váhala, zda to není mockument exponovaný na třetí (realita vydávaná za film vydávaný za realitu). Až v poslední třetině si film už úlevněji sedá do posunuté roviny, z níž nenápadně, zlehka, ale přece jen čitelně odkrývá karty a dovoluje vycítit hranost a linku scénáře, po níž diváka vyvede z rafinovaně inscenované dusivé reality s úlevou ven - ale moment, kam "ven"? A s jakou úlevou? Klobouk dolů za tu hutnou tíživou atmosféru, za zrcadlo nemilosrdně nastavené mnoha různým aspektům spodních proudů společnosti upadající do absurdních a hořkých extrémů. Neodbytně jsem přitom hlavně v první části myslela na amatérský film Svatba Jiřího Káry, který ale přece jen ukazuje své lidské trosky mnohem lidštější a laskavější, a je vlastně mnohem víc plný naděje, ač by to asi řekl málokdo. Jenže dnes jsme také ve vývoji společenského dění o dvacet let dál. Uff. *~ ()