Reklama

Reklama

Krásy severní Evropy


Finsko (E01)

(epizoda)
Dokumentární
Francie, 2019, 52 min

Režie:

Xavier Lefebvre

Obsahy(1)

Cesta po zemi ležící na severovýchodě Evropy mezi Ruskem a Skandinávií s velmi osobitou identitou... Finská identita se zrodila v nádherné krajině, kde se neustále prolínají dva hlavní prvky: sladká voda nesčetných jezer a sytá zeleň všudypřítomných lesů. Ty pokrývají tři čtvrtiny území Finska, které se dnes řadí k zemím s největší rozlohou lesních porostů v Evropě. Povrch vytvářely čtvrtohorní ledovce, při jejichž ústupu vznikaly dlouhé přírodní hráze, které po mnoho let představovaly jedinou cestu přes jezera a bažiny. Právě bažiny a rašeliniště mají pro Finsko značný význam, i dnes pokrývají téměř patnáct procent území. Mnoho z nich se už změnilo na zemědělskou půdu, která je více soustředěna na západě a jihu země, tedy poblíž pobřeží. Krása všech koutů Finska i zajímavé příběhy jejich obyvatel stojí rozhodně za prozkoumání. (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

Drap 

všechny recenze uživatele

Po povedeném dílu o Norsku těžké zklamání. Tvůrcům asi nikdo neřekl jak se dokument jmenuje a že má být o krásách severní Evropy, v tomto případě Finska. A tak nám předložili nekonečné defilé žvanících lidí omílajících klišé o jejich vztahu k přírodě. Korunu tomu nasadila „umělkyně“ vylepšující přírodu vlastnoručně vyrobeným a přineseným „balvanem" z papíru. Dvě hvězdy za přece jen několik krásných záběrů naznačujících, jaký to mohl být parádní dokument, kdyby autoři nepromarnili příležitost a totálně to nezazdili. ()

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Příjemně strávených padesát minut v krásné přírodě ve Finsku. Potkání vyrovnaných krásných lidí jako třeba Anny, umělkyně landartu. "Sauna je spojení duše a těla" dozvíte se. ()

Reklama

Galerie (4)

Reklama

Reklama