Co Čech, to chovatel - Série 1 (2020) (série)

Když dva dělají totéž... (S01E02)

(epizoda)
Česko, 2020, 10 min

Slepice jsou fenomén venkovských dvorků, ale víte, že některé přiběhnou na povel a jiné si stále zachovávají plachost a schopnost letu? Cyklus o zájmovém chovu zvířat nám tentokrát představí kura domácího... Našemu národnímu plemenu kura, který je zároveň i posledním představitelem původních středoevropských selských slepic, se věnují výhradně chovatelé v zájmových chovech. Není to ovšem žádná legrace. „Česká kropenka“ je pěkný divous. Naproti tomu pak stojí chovatelka, která své slepice hostí v obývacím pokoji. Sledujte s námi cyklus o životě domácích chovatelů. (Česká televize)

Zetwenka

K tomuto  dokumentu mám výtky a to, že je krátký, povrchní a nejde do hloubky.. (Přijde mi to spíše delší reportáž než dokument) Je to velká škoda,  si myslím, na druhou stranu, je fajn, že se vůbec   něco natočilo. Pan  A. Bukovský    uvedl jednu věc  trefně. A to, že lidé jezdí zachraňovat  zvířata  do jiných koutů  světa a zatím nám tu vymírají  plemena ryze  domácí. No jo ona  slepička není zajímavá co. Chybělo mi také, zásadní zmínění o hlavním zachránci plemene česká zlatá kropenka, Karlovi Škodovi (1862 -1927). Díky takovým nadšencům jako byl on je máme dodnes.(A co ministerstvo zemědělství?)Totéž hrozí i šumavankám. Moravanky už ani nebyly nezachráněny. Vždyť to by bylo materiálů na cyklus, jen si dát práci a prolézt dobové tisky a historii, příběhy chovatelů. Chovatelé mají můj obdiv, vím co času práce to obnáší.  Sama mám  chovy slepiček ale jen zájmově, ne plemenářské natož  objíždění výstav.  A k druhé části, ano slípky se dají naučit  úžasným kouskům a jsou velice bystré a vnímavé. Mě takto létala na ruku hamburčanka i bez  krmení, prostě  jen chtěla :) Hodnocení bych dala na 3 ale 4 hvězdu posílám všem chovatelům a nadšencům, kteří se starají.  Pro zájemce další tip: Více o slepicích v obecném rámci. s delší stopáží zde Planeta slepic (TV film) (2016) A pro nadšence, čtení od pana Ing. A. Bukovského Česká zlatá a také Krajové rázy ()