Reklama

Reklama

Boys 1970

Dokumentární
Česko, 2020, 50 min

Scénář:

Libor Dušek

Hrají:

Marek Holeček

Dokument pojednává o českých horolezcích, které spojovalo přátelství, odvaha i tragédie, ale též vítězství myšlenky, která své první řádky začala psát již před padesáti lety v dalekém Peru. Nabízí dialog minulosti a přítomnosti, zachycující nejen zápolení tuzemských horolezců v peruánských velehorách, ale i život pod Andami. Historická linie je vyprávěna prostřednictvím členů tragické expedice – dobových fotografií Viléma Heckela, dopisů horolezce a sochaře Valeriána Karouška a pamětníků–- pozůstalých a elitních horolezců 60. let. Současný příběh je zachycen obrazem i slovem obou prvovýstupců. (dusa77)

(více)

Recenze (2)

Cedr 

všechny recenze uživatele

Poutavý příběh nešťastné tragédie je bohužel zpracován poměrně nešťastným způsobem. Propojení s novodobým prvovýstupem se sice nabízí, ale expedici z roku 1970 paradoxně odsouvá nechtěně do pozadí. Nedostatek dobových záběrů či relativně neobsažné vyprávění pamětníků působí na obrazovce poněkud klaustrofóbně, obzvlášť v kontrastu s krásnými záběry výstupu novodobého. Je to samozřejmě pochopitelné, nicméně režie se tu prostě příliš nepovedla. To nic naštěstí nemění na velikosti obou expedic. Klobouk dolů. ()

Reklama

Zajímavosti (1)

  • Dokumentárním snímkem provází významný český horolezer Marek Holeček, jenž dosáhl 2x na nejvyšší světové ocenění Piolet d'Or neboli Zlatý cepín. V horolezecké komunitě se jedná o ocenění, které by se svým významem mohlo rovnat Oscarům ve světě filmu. (Platom)

Reklama

Reklama