Sepultura: Guardians of Earth

všechny plakáty
Hudební / Krátkometrážní
Brazílie, 2020, 6 min

whack

Brazílska Sepultura sa pomerne úspešne stále snaží udržať v žánri a v rytme, v akom začínala, ale bez bratov Cavalerov to už nie je úplne to isté. Z pôvodnej zostavy z roku 1986 zostal iba Paulo Jr. Po textovej stránke však Sepultura nezaostáva, stále sa venuje sociálnym aj environmentálnym problematikám, čo je celkom pozitívne vzhľadom na popularitu, akú kapela má. Tento song je reakciou na Bolsonarovu psychopatickú protiekologickú diskreditačnú politiku, ktorá umožňuje ešte viac ničiť pralesy a životné prostredie a ešte viac terorizovať ekoaktivistov a domorodcov: „Naše ruky boli zviazané, predali sme vlastné duše, niet kam sa pred tým ukryť! Prečo sme si zavreli oči? Druhá šanca už nebude! Sebadeštrukcia! Šírením pravdy zostaneme nažive! (...) Tak obráťme ten chod! Zachráňme budúcnosť! Nikdy to nevzdáme! Bojujme až do konca!“ Vokalista Derrick Green je navyše dlhoročným vegánskym aktivistom. ()

Radko

Strážcovia Zeme upozorňujú na alarmujúci stav brazílskych dažďových pralesov a antieko konanie dnešného prezidenta Brazílie Bolsonara, súznením hudobnej s obrazovkou zložkou videoklipu. Úvodnú gitarovú vybrnkávačku sprevádzajú oku lahodiace pohľady uhrančivej krásy pralesa, jeho zvieracích obyvateľov i domorodých kmeňov. Chorálový spev uzatvárajúci príjemnú melódiu strieda rev aj obraz ozrutného černošského speváka a neveľmi inovatívna rýchla metalová hudobná línia. V tejto časti piesenky sú zábery ničenia prírodného bohatstva človekom. Plošné výruby lesa, ropné ťažiace veže blízko rieky, narúšajúce a ničiace ekosystém, bagrovité mamutie mechanizmy, ťažiace štrk na stavbu ciest pretínajúcich lesy a nevratné meniacich korytá riek na bahnovitú sračku, vypaľovanie pralesných porastov v mene rýchleho získania poľnohospodárskej pôdy. Apokalyptické obrazy samozničenia "vyspelého a technologicky múdreho" ľudstva striedajú demonštrácie Indiánov s varovnými nápismi na transparentoch, požadujúcich zastavenie "trvalo udržateľných aktivít", likvidujúcich ich životný priestor. Záver lemuje snaha aktivistov a miestnych obyvateľov lopatami zastaviť šírenie devastujúceho lesného požiaru. ()