Rentgen rodiny

(festivalový název)
  • Česko Rentgen jedné rodiny (festivalový název) (více)

Nevěřící muž a jeho zbožná muslimská žena žijí v Teheránu pod jednou střechou se svou dcerou, která nahlíží skrze mlhavou gázu minulosti na islámskou revoluci v Íránu a na svou rozdělenou rodinu. Přemítá o vlastním osudu i osudech mnoha dalších lidí, kterým revoluce obrátila život vzhůru nohama. Na počátku revoluce našla její matka nový smysl života a novou identitu a stala se náboženskou aktivistkou. Otec přitom tiše seděl doma ve svém oblíbeném křesle a poslouchal Bacha. Z domácnosti zmizely hrací karty, červené víno a fotografie žen bez hidžábu. Matka cenzurovala minulost, zatímco otec snil o jiné budoucnosti. (Filmový festival ÍRÁN:CI)

Azurose

Jediná dcera íránské matky, Firouzeh Khosrovani, jemně vypráví pomocí střípků dialogů a fotek příběh svých rodičů. Brilantně zvolená forma, kombinace starých fotografií a videodeníků, ilustračních sekvencí v domě a komentáře, postupně a realisticky odkrývá příběh a přibližuje všechny členy rodiny. Příběh o rozdělení dvou lidí na základě odlišných kultur odkrývá nesoulad mezi tradicí a moderním světem, ale také rozdíly mezi extravagantní Evropou a konvenčním Íránem v minulém století. Snímek Rentgen rodiny je výborným esejistickým filmem s neobvyklým vizuálem a vyprávěním, které nadčasově reflektuje problémy ve společnosti. Zaujme především nevšední formou a citlivým komentářem. ()