Orchester z krajiny ticha

Krátkometrážní / Dokumentární
Slovensko, 2020, 30 min

Režie:

Lucia Kašová

Beštiu porazíš silou hudby. Členky prvého afganského orchestra majú 12 až 18 rokov, v ich krajine to je vek na vydaj. Sledujeme huslistku Marziu a cez jej optiku trávime dni na konzervatóriu a v detskom domove, vnímame realitu, ktorá ju obklopuje, aj jej sny. Dievčatá sa pripravujú na koncert v Európe. Prichádzajú na Slovensko, kde sa stane neočakávaná vec: štyri členky orchestra sa rozhodnú emigrovať… Citlivý portrét prežívania dospievajúceho dievčaťa nám pomôže pochopiť dôvody, prečo utiecť aj prečo zostať vo vlasti. Paralela so železnou oponou pred rokom 1989 nám zrazu posúva afganský príbeh do úplne inej perspektívy. (Jeden svet)

Anderton

Pozerať Orchester z krajiny ticha pred rokom a dnes, to sú dva absolútne odlišné filmy, samozrejme toto konštatovanie ide mimo akéhokoľvek tvorivého záujmu tvorcov a protagonistov, či skôr protagonistiek. Mladé baby milujú hudbu, hrajú v zoskupení a vystúpia na Pohode. No a potom sa zopár z nich rozhodne ostať v západnom svete. Zábery z Kábulu sú také povedzme že normálne, čo sa tam deje dnes, všetci dobre vieme a na posledné desaťročie môžu nakoniec obyvatelia tejto krajiny spomínať pomaly ako na staré zlaté časy, čo je dosť smutné konštatovanie. ()

marhoul

Orchestr Zohra jsem měla možnost vidět live a byli moc fajn! Sršelo z nich štěstí, že se někam dostali, hráli parádně, večer se kousek od nás děvčata výborně bavila na jiném koncertě a zápletka, která nastala, mě tehdy vlastně ani příliš nepřekvapila. Michal Kaščák- dobře, Lucia skvěle, že natočila tento dokument. Příjemné, citlivé, sympatická stopáž. ()