Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Akční

Recenze (9 607)

Vášeň mezi řádky (2013)

The Invisible Man je presne ten typ filmu, aký by ste očakávali, že nakrúti slávny britský elegán. Životopis Charlesa Dickensa s krásnymi zábermi morského pobrežia, kde sa do diaľav díva krásna žena v úžasnom kostýme. No, pozor. Vášeň medzi riadkami (prečo sa pôvodný názov takto prekladal?) ponúkne časom temnejšie, špinavejšie a nakoniec aj oveľa drastickejšie zábery a to vám už dôjde, že Fiennesov zámer nebolo nakrútiť akademickú naleštenosť a pýtať si Oscarov. Mimochodom hlavnou postavou je oná neviditeľná žena a Fiennesov Dickens rozhodne nie je bez chýb, je to superhviezda svojej doby a ženy si z neho môžu ukrojiť iba vopred stanovený diel. Prečo bol neverný svojej manželke je zrejmé, záhadou však ostáva, prečo sa takéto dva rozdielne typy dávali vôbec dokopy.

plakát

Simpsonovi - Vočko na hadry (2012) (epizoda)

Tak povedal by som, že táto séria zažíva v polovici svoj vrchol a scenáristi chytili druhý dych. Nejde síce o dokonalú epizódu, ale orámovať historky z minulosti rozprávaním Očkovej handry na pivo na pulte je originálna myšlienka. Homer chodí bojovať za Flandry, Líza je Šeherezáda, Homer vystúpi s Bartom na Mount Everest, dočkáme sa aj Yetiho a to nie je zďaleka všetko. Len v tej náloži deja sa stratila línia s Bartom a urazeným Milhouseom.

plakát

Simpsonovi - Asociální síť (2012) (epizoda)

Táto epizóda bola určite väčšia pecka v dobe vzniku, dnes, keď už všetci vieme, "ako to dopadlo", môžeme len pokrčiť ramenami a potom si dať hlavu do dlaní a zaplakať. Ako dobre vieme, Simpsonovci sú väčší vizionári ako Sibyla a keď to tesne nevyšlo s tým Stanley Cupom pre Vegas, tak to vyšlo s Trumpom a facebookom. Plný počet ale dávam vďaka záverečnému animovanému filmu vo filme, teda v tejto epizóde. Animačná technika a atmosféra sú dokonalé. A pobavili aj sestry Bouvierovic so svojim profilom... "sme v odraze v slnečných okuliaroch".

plakát

Simpsonovi - Otázky Homera Simpsona (2012) (epizoda)

Tvorcovia opäť zamierili do vôd americkej politiky, čo samozrejme európske publikum ať tak baviť nemôže. Ale je jasné, že tam je to neustála komédia s dvoma zúfalými komikmi, republikánmi a demokratmi. Homer dostane v telke vlastnú show, nájde republikánskeho kandidáta na prezidenta s mozgovou kapacitou, ktorú by sme mohli prirovnať... no skrátka je to republikánsky kandidát. Schytá to aj druhá strana, chudák Ned je nazvaný ľavičiarom, čo určite učí na kalifornskej univerzite. Najlepší fór je ale  apolitický, pred Homerom sa u Apua schovávajú aj párky do hot-dogov.

plakát

Simpsonovi - Duch Vánoc příštích (2011) (epizoda)

Presne na tieto futuristické epizódy neustále čakám a keď prídu, tak vždy patria k vrcholom série. V tejto fáze seriálu pôjde dosť možno o jej úplný vrchol. Bart presne skonštatuje, ako sa cíti rozvedený štyridsiatnik s dvoma deckami, navštívime District 9 aj District 10 a spoznáme klony Wigguma mladšieho. No a ak ste si mysleli, že Abrahám je po smrti, tak to ani náhodou. On sa má dokonca lepšie, ako keď bol v domove dôchodcov.

Deluge (1933)

Pri propagácii snímky Deň potom Emmerich odpovedal na otázku týkajúcu sa nezničiteľnej Sochy slobody, že tento symbol pevnosti Ameriky musel zanechať pri monumentálnej scéne potopy neporušený. Ťažko tomu veriť, že išlo o jediný dôvod, keď presne ten istý záber obrovskej vlny valiacej sa cez pevnú dámu s fakľou vidíme v katastrofickom filme z počiatku tridsiatych rokov. Dej po apokalypse taktiež pokladá základy žánru, rozumej dejové klišé, typu hľadania detí, zoskupovania sa do násilných skupín a okrem toho sa bojuje nielen o prežitie, ale aj o... ženu. Tvorcovia nás netrápia dlhou stopážou, tá niečo vyše hodinka úplne stačí. Pohrali si aj s melodramatickou linkou, záverečná scéna dáva poznať, že im nešlo iba o presladenú limonádu.

plakát

Simpsonovi - Série 30 (2018) (série)

Tridsiata sezóna je pre mňa čistá "štvorka", čo je vlastne výsledok aritmetického priemeru. Päťhviezdičkových epizód som narátal dve, čo myslím nie je až taký problém, tým väčším je ale už viacero trojok, pretože takéto priemerné hodnotenie som v minulosti udeľoval iba výnimočne. Je to znakom úpadku? No ako sa to vezme, skôr iba mierneho, čo je v mojom prípade dané aj subjektívnou láskou k seriálu a väčšej otvorenosti všetkému, čo chcú tvorcovia povedať.

plakát

Simpsonovi - Bart vs. Itchy & Scratchy (2019) (epizoda)

Nepochopená epizóda. Vlastne ako vždy, keď tvorcovia riešia súčasné spoločenské trendy. Rovnako aj tu si skôr z prehnaného liberalizmu strieľajú. Viď Marge, ktorá proste už nevie, ako byť správne liberálnou. Bart sa zhodou okolností stane členom Bossy Riot miestnej skupinky rebeliek a Milhouse zase vodcom Bratstva chlapcov a všetci zažívajú dobrodružstvá, len Bartovi pritom ide skôr o to, že je to sranda a nie o obsah "posolstva". Len ku koncu to stráca trochu šťavu a nevie to, čím to chce byť, čo je trochu škoda. Krustyho najlepšie scénky z vystúpení sú top.

plakát

Simpsonovi - Virtuální vítězství (2019) (epizoda)

Epizóda venovaná predovšetkým milovníkom interaktívnych počítačových hier. Ich stelesnením je aj jedna dôležitá 19-ročná postava, ktorá sa však už na tento "biznis" cíti byť stará. A na umývanie rúk po odchode z WC zase mladá. Je tu samozrejme viacero vydarených fórov, len keď už sme sa pred koncom dostali do Južnej Kórei, tak sa toho malo viac využiť. Kórejci, na rozdiel od obyvateľov iných krajín, totiž obišli bez ujmy na zdraví.

Kyslík (2021)

Po Utajenom pasažierovi pre mňa ďalšie príjemné sci-fi prekvapenie v poslednej dobe od Netflixu. O aký typ sci-fi ide, sa však dozvieme krátko v polovici stopáže, kedy sa vyložia karty na stôl. Nie však všetky. Počas sledovania si budete vytvárať viaceré teórie, kde je pes zakopaný, a je dokonca možné, že vo svojej podstate bude väčšina z nich správna, len skombinovaná do jedného celku. Poteší príjemný future dizajn, naopak ma zamrzelo, keď sme sa dozvedeli rok narodenia hlavnej postavy a tak sa dal celý príbeh aj časovo zaradiť. Je to trochu škoda. Taktiež posledný záber rozdelí publikum na dva tábory, či bol skutočne potrebný. Ja som zaňho rád, predsa by som mal len pocit, že som bol o niečo ukrátený.