Signál (2024) (seriál)

Ťažko povedať, na základe čoho sa producenti v Netflixe rozhodujú, či daný príbeh spracovať ako seriál alebo ako film, v prípade Das Signal by bol asi lepší dvojhodinový film, niečo v štýle Kozmonauta z Čiech, kde taktiež sledujeme paralelné dejové línie zo Zeme a z vesmíru a tie z vesmíru sú obsahovo aj vizuálne lepšie spracované. Das Signal pôsobí občas rozpačito, herecky nepresvedčivo, twisty zašuštia sem-tam papierom, ale celok dáva zmysel, má zrozumiteľné a zaujímavé posolstvo a pointa je vcelku vydarená. Videná už síce bola, ale v jednom konkrétnom prípade, ktorý ma ihneď napadol, nejde o príliš frekventovaný film.

Signál - Odlet (2024) (epizoda)

Tak nakoniec finále nepôsobí oproti predchádzajúcej časti ako nastavovaná kaša a jeho priebeh prekvapí. Menej prekvapí jedno odhalenie, ktoré odhadne asi každý občasný divák trilerov, avšak v rámci logiky a kauzality celku tento twist nič nepokazí. Samotná pointa je vydarená, prekvapí, ale stále nie je ospravedlním pre rozťahanie jednoduchého príbehu do štyroch hodinových epizód. Najproblematickejšia časť finále je istá ezo vsuvka v púšti, vďaka ktorej nehodnotím ani rozuzlenie vyšším hodnotením.

Signál - Černá skříňka (2024) (epizoda)

Tretia časť posúva dej výraznejším spôsobom vpred, naplno zobrazuje o čom celý seriál je a končí dosť prekvapivo. Dokonca tak, že by seriál ani nemusel pokračovať ďalej, myšlienkovo sa už príliš ďalej zrejme posunúť nedá. Bohužiaľ sa trochu stráca pôvodná atmosféra z prvej časti a projekt pôsobí trochu lacno. Až na samotné finále.

Signál - Paula (2024) (epizoda)

O niečo slabšie ako pilot, a to najmä z dôvodu neustáleho obliehania domu Pauly a jej manžela. Neviem si predstaviť, že by v realite takýto dav dokázal prejavovať takýmto spôsobom negatívne emócie keď ešte nič nie je jasné. Nehovoriac o neochote polície zasiahnuť, i keď dochádza k útokom. Záhada je ale zaujímavá, takže je zábavné sledovať ďalšie stopy, ktoré tvorcovia trochu nemotorne predkladajú.

Signál - Zmizení (2024) (epizoda)

Napriek vlažnému prijatiu, predovšetkým prvých dvoch epizód, je pilot Das Signal pre mňa nakoniec príjemným prekvapením. Viacero časových dejových línií, pekné zábery na Zem z otvoreného vesmíru, celkovo príjemná atmosféra a umné umiestnenie domu ústrednej rodinky do lesa. Určite by sa ale dalo rozprávať tento príbeh rýchlejšie, to je zrejmé už teraz. 70%

Velryba (2022)

Divadelná hra prevedená na filmové plátno len aby dokázala to, že môže fungovať aj vo filmovej forme. Nič proti tomu, len aj tie metafory mi pripadali divadelné a samozrejme aj literárne. Ono aj ten tanier s jedlom za oknom pôsobil tak, že ho Hunter použil už v predlohe. Veľryba pôsobí akademicky, ale nemyslím tým "Miramax" spôsobom, ale že nad jeho významami sa budú zamýšľať najmä ľudia z akademickej obce a buď si povedia, že Arronofsky nakrútil už tisíckrát predvedené na doskách, alebo že šikovne pracuje s predlohou a presne toto dnešný CGI Hollywood potrebuje, využívať masky a triky pre potreby silného ľudského príbehu.

Americká fikce (2023)

K maximálnej spokojnosti mi chýbalo snáď len to, že Jefferson (zatiaľ) nie je Kaufman a Americká fikcia nie je až tak dokonale dokonalá ako Adaptácia. Ak by tá neexistovala, s plným hodnotením by som nemal problém. Možno sa príbeh mohol viac venovať ústrednej dejovej línii, než všetkým tým vzťahovým, ale tie majú stále svoj význam. Ide o typ filmu, kde už podľa prvej scény zistíte, že vás film ohúri, alebo naopak ho ani nemá význam pozerať. V mojom prípade ide o prvú možnosť, pretože robiť si srandu zo všetkých je skrátka tá najlepšia možná satira. 90%

Stínohra (2022)

Pokiaľ sa opýtate niekoľkých ľudí na to, čo je Tieňohra zač, každý vám môže povedať niečo iné. Krimi o vyšetrovaní vraždy, väzeňská dráma, sociálna dráma, boxerský film, možno gangsterka. Bebjak tento mix nakrútil ako bratia Dardennovci a celkom slušne to zvládol. Bohužiaľ scenár je divný, postava získa poriadny cieľ a namiesto logických krokov začne robiť blbosti. Vzhľadom na snahu o autenticitu pôsobia divne aj časové súvislosti. Za aký čas od spáchania zločinu sa môžete reálne dostať do väzby?

Noc orla (1962)

Hororom dnes už nazývať túto atmosférickú záležitosť asi nemožno, skôr psychologickou drámou s nadprirodzenými prvkami. Hayers sa snaží, jeho dielko má skvelú atmosféru a perfektne graduje. Scény s manželkou, kedy akademik zisťuje, čomu sa jeho manželka venuje, ale pôsobia mierne rozpačito, akoby sa tejto motivácii jeho pani ani nedalo veriť. Je ale jasné, o čo autorom ide a záverečný zvrat prekvapí, i keď nešokuje. V podstate ide o film o posadnutosti troma ženami jedným mužom, čo môže byť, ale ani vôbec nemusí, pre chlapíka príjemnou záležitosťou. 70%

Žena na válečné stezce (2018)

Woman at War rozhodne nie je komédia, občas sa tu nájde úsmevnejší moment, avšak nejde o "klasickú ironickú škandinávsku srandu", akú poznáme z iných filmov severného teritória. Aká je základná otázka filmu je jej celou cestou, a možno aj pointou, takže lepšie je do komentára o témach ani nepísať. Osobne mám dojem, že podobne ladený severský film som ešte nevidel, pričom paradoxne každý záber osamote pôsobí v rámci kinematografie dosť familiárne. Scenár netlačí na pílu, rozumné argumenty má aj druhá strana, avšak ten skutočný zmysel našej existencie musíme predsa len hľadať niekde inde, ale to už zbytočne začínam o tých témach...

Ovládací panel
58. nej uživatel Slovensko