Středozemní moře

(TV film)
Francie, 2018, 52 min

Režie:

Jérôme Espla

Pouhá kapka v porovnání se světovými oceány. Navzdory křehkosti a hrozbám je stále bohatým přírodním klenotem... Středozemní moře se vyznačuje mimořádně bohatou faunou, ať už jsou to přisedlé organismy, nebo množství ryb a také hodně endemických druhů. Atlantik nebo Tichý oceán jsou nekonečné vodní pustiny, ve kterých člověk občas narazí na malé oázy života. V porovnání s nimi je ve Středozemním moři na mnohem menší ploše výrazně větší koncentrace živočichů. Vydejme se s potápěči na jeho průzkum. Biodiverzita se odvíjí od charakteru podvodního prostředí. Čím je rozmanitější, tím víc života se v něm může usadit. V horní vrstvě vody jsou skály porostlé řasami, které potřebují k životu světlo. O něco níž se k nim přichycují koráli. S hloubkou přibývá temnějších koutů – v nejrůznějších prohlubních a jeskyních nacházejí útočiště ropušnice, mníkovci, langusty, úhořovci či murény. (Česká televize)

Arsenal83

Ja som tých krás mora až tak nevidel, skôr bol počuť agitačný komentár, akí sme nezodpovední, že žijeme v dobe plastovej a škodíme systému. To je pravda. Škoda len, že dokument obsahuje taký infantilný komentár, v ktorom sa miestami akože more prihovára divákovi, ako mu škodí. ()

Marze

Jiný pohled na Středozemní mře než z pláží. Překrásné podmořské záběry v rezervacích. Podmořský hluk je jeden z důsledků přemnoženého homo sapiens sapiens, jenž má nad sebou jediného predátora lidově zvaného "bacily".  Na Korsice jsem byl, doporučují návštěvu v květnu na kole. ()