Satirická komédia o obyčajnom človeku a boji, ktorým prechádza, aby dokázal svoju existenciu po tom, čo bol na základe vládnych záznamov falošne vyhlásený za mŕtveho. (maramashi)

silentname

Nebol som si úplne istý čo mám od filmu "Kaagaz" očakávať, no nakoniec ma film celkom príjemne prekvapil. Tento príbeh o mužovi, ktorý chce len naspäť svoju identitu si ma rozhodne získal. Vnútorne som si aj povedal, že kde inde by sa toto udialo, ak nie v Indii. Muž menom Bharat Lal chce pôžičku od banky, aby mohol expandovať svoj obchod. Pôžičku ale potrebuje niečím založiť. Najlepšie nejakým pozemkom. No keď chce kópiu o tom, že je čiastočným vlastníkom rodinného domu, kde žijú jeho strýko s tetou a ich traja synovia, zistí, že jeho rodina ho vyhlásila za mŕtveho, aby všetko dedičstvo pripadlo jeho bratrancom. A pre neho sa začína tak obrovský boj proti systému, kde chce, aby bol opätovne uznaný, že je nažive. No čo je na filme zaujímavé je pre mňa fakt, že to nebude ani súboj o majetok alebo peniaze. Ide len o princíp. Ako môže mať nejaký papier väčšiu moc, ako skutočnosť, že stojí pred nimi živý? V rámci príbehovej línie si myslím, že film funguje. Je správne vtipný, správne satirický, no rovnako vie byť aj správne dramatický a dodať tak jednotlivým momentkám potrebnú silu. Koniec koncov, bol to asi 15 rokov dlhý súboj, aby niekto prepísal obyčajný papier, ktorý udával klamlivý údaj. Postavy sú podľa mňa tiež dobré. Minimálne tie, na ktoré sa film najviac sústredí. Sú zaujímavé, bavilo ma ich počúvať a sledovať a vedeli film správne posúvať. Niektoré malé postavy však dokopy toho až tak veľa zase neprinášajú. Okrem toho si film neodpustí nejaké tie Bollywoodske momentky, ktoré nie sú zlé, ale nijakým spôsobom film ani neposúvajú, ani ho nerobia zaujímavejší. Radšej by som sa sústredil na príbeh, než na niektoré hudobné čísla. Ale nemôžem o nich povedať, že by boli zlé. Stojí film za pozornosť? Podľa mňa áno. Minimálne podáva zaujímavý príbeh o človeku, ktorý skoro 15 rokov musel bojovať za takú obyčajnú blbosť. A to rozhodne nie je niečo, čo by sa mohlo stať niekde tu. Hodnotenie: B+ ()