S atomem na věčnost

(festivalový název)

Atomovou energii lidé dříve považovali za jedinou budoucnost energetiky. Než přišla Fukušima. Jedna nehoda, která změnila smýšlení velkých světových hráčů na poli výroby energie. Zatímco mnohé jiné velmoci stále vidí atom jako nutný, v Německu se rozhodli od něj odvrátit. Jak takové rozhodnutí uvádějí do praxe? Dokumentární případová studie zachycuje složitost procesu odstavení takového kolosu, jakým atomová elektrárna je. Pohled do jejího nitra postupně střídá důležitý kontext – experti se shodují na neshodě v přístupu k energetice, obyvatelé malé vesničky si stýskají, že ztrácejí svoji dominantu. Otázka je jasná – je větší riziko nehody, nebo saturace naší energetické potřeby? (Academia Film Olomouc)

Marze

První mě známý dokument zaobírající se slavným německým přechodem z atomové energetiky na obnovitelnou. U nás atomové energie zabírá 30% celkového energetického koláče a přestože jsem se této problematice jako vystudovaný ekolog dost věnoval, zastávám neutrální pozici, stejně jako při sledování dokumentu. Ke shlédnutí zde (za rok zde budou jiné dokumenty) : https://online.watchandknow.cz/ ()